Palming
Spis treści
Palming – relaksacja oczu
Współcześnie, przy coraz większej samoświadomości, coraz więcej osób medytuje czy praktykuje sztukę prawidłowego oddychania. Warto również rozważyć palming. Jest to świetny sposób na złagodzenie napięcia w gałce ocznej, a być może również poprawienie wzroku.
Palming jest idealny dla relaksu oczu, umysłu i ciała. Jest to praktyka zakrywania oczu dłońmi, jednocześnie odpoczywając od wszelkiej stymulacji światłem. Pomysł został pierwotnie rozsławiony przez dr Batesa, okulistę, który wierzył, że ćwiczenia oczu mogą poprawić wzrok. Metoda palmingu od dawna uważana jest za użyteczny środek na zmęczone, napięte oczy, bóle głowy oraz napięcie szyi i pleców.
Korzyści wynikające z palmingu
Godziny przebywania pod lampami fluorescencyjnymi w pomieszczeniach lub wpatrywanie się w ekran komputera czy też telefonu mogą powodować poważne zmęczenie oczu, bolesne napięcie mięśni i skrajne zmęczenie. Podobnie jak rozciąganie, palming działa w celu złagodzenia tych objawów i odwrócenia skutków codziennego nadwyrężania oczu.
Ramiona, szyja i inne napięte miejsca zaczną się rozluźniać niemal natychmiast. A przy regularnej praktyce można zacząć zauważać wyraźniejsze widzenie, zmniejszenie bólów głowy i suchości oczu oraz bardziej ustabilizowany nastrój.
Jak praktykować palming?
Przed rozpoczęciem warto znaleźć wygodną pozycję dla ciała, a łokcie powinny być wygodnie oparte na stole. Podczas palmingu ważne jest, abyśmy czuli się całkowicie komfortowo i zrelaksowani, z miejscem na naturalny odpoczynek. Ciężar głowy nie powinien spoczywać na naszych rękach. Plecy i szyję trzeba wyprostować, muszą one tworzyć prostą linię. Jest to ważne, aby zapobiec zakrzywieniu głównych naczyń krwionośnych w rdzeniu kręgowym.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto rozgrzać ręce np. przez potarcie rąk razem, tworząc trochę tarcia i ciepła lub można włożyć ręce pod ciepłą wodę. Następnie należy zakryć oczy rękami, położyć dłonie podstawą prawego palca u podstawy lewego i ułożyć dłońmi odwrócone V. Dłonie powinny być rozluźnione, a podstawa małych palców powinna znajdować się na grzbiecie nosa, nie utrudniając oddychania.
Upewnijmy się, że między palcami nie widać światła. Jeśli jest światło, koniecznie trzeba poprawić ułożenie dłoni, aż uzyskamy idealne pokrycie. Należy pamiętać, aby nie wywierać nacisku na oczy ani kości policzkowe. Dłonie powinny po prostu spoczywać nad oczodołami.
Po przybraniu takiej pozycji powinniśmy się relaksować. Zamykamy oczy i oddychamy głęboko. Uwagę można skoncentrować na wdechu i wydechu. Dodatkowo należy oczyść swój umysł. Przez cały czas wizualizując całkowitą czerń, najbardziej relaksujący kolor dla umysłu. Jeśli trudno jest osiągnąć całkowitą ciemność, wyobraźmy sobie wygodny obraz lub przywołajmy pozytywne myśli: gwiaździsta noc, ulubioną chwilę, osobę lub przedmiot. Cieszmy się chwilą. Nasz oddech powinien stać się coraz dłuższy. Skoncentrujmy się na cieple swoich dłoni, zanurzmy się w relaksie, odpuśćmy i oddychajmy.
Praktykowanie palmingu
Palming pozwala nam wślizgnąć się w ciemność, pozwalając zrelaksować się umysłowi i mięśniom – coś, czego desperacko potrzebujemy w naszym zbyt chaotycznym współczesnym życiu. Warto znaleźć co najmniej pięć minut bez zakłóceń każdego dnia, aby ćwiczyć palming. Można wypróbować kilka pierwszych chwil przerwy na obiad w pracy lub zaraz po męczącym dniu. Palming można ćwiczyć również przed snem.
Jeśli ciężko znaleźć pięć minut na włączenie tej praktyki do swojego dnia, warto praktykować nawet przez 20 sekund. Chociaż korzyści nie będą tak wyraźne, można pozbyć się napięcia i zwalczyć zmęczenie zaledwie kilkoma sekundami ciemności.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.