Osobowość narcystyczna
Spis treści
Osobowość narcystyczna
Narcyzm często kojarzy się z zapatrzeniem w siebie, brakiem uważności na potrzeby innych osób i egoizmem. Nie jest to jednak pełny obraz osobowości narcystycznej, która jest dużo bardziej skomplikowana. Związek z taką osobą bywa trudny i bolesny. Przeczytaj, jak rozpoznać, że spotykasz się z prawdziwym narcyzem i sprawdź jakie problemy mogą cię czekać.
Osobowość narcystyczna – charakterystyka
Pierwsze skojarzenia ze słowem narzyzm są jak najbardziej trafione. Osobowość narcystyczna to przede wszystkim nadmierne skupienie na własnej osobie. Do diagnozy w gabinecie psychiatrycznym często wykorzystuje się klasyfikację DSM-IV. Aby zdiagnozować to zaburzenie musi być spełnione pięć cech z poniższej listy:
- zbyt duże poczucie własnej wartości, nieadekwatne do czynów,
- osoba lubi fantazjować o własnych sukcesach, wybitnych umiejętnościach i ponadprzeciętnej urodzie,
- myślenie o sobie jako o kimś wyjątkowym, kto może przebywać tylko wśród innych wyjątkowych osób,
- oczekuje przywilejów w różnych życiowych sytuacjach,
- oczekuje wyjątkowego traktowania,
- wykorzystuje innych ludzi do osiągnięcia własnych celów,
- nie jest empatyczna,
- zazdrości innym sukcesów, bądź podejrzewa innych o zazdrość,
- osoba jest arogancka, wyniosła.
Jeśli zauważysz powyższe cechy u swojego partnera – najprowdopodobniej spotykasz się z osobą narcystyczną. Jak wygląda życie w takim związku?
Jak wygląda związek z narcyzem?
Należy zauważyć, że mimo wysokiego poczucia własnej wartości i lepszości od innych ludzi, osoby narcystyczne bardzo często wchodzą w relacje romantyczne z innymi. Karmi to ich ego, potrzebę bycia chwalonym i docenionym za najmniejsze błahostki. Takie związki są zawsze bardzo trudne. Narcyz nie ma w sobie empatii i nie potrafi wspierać we właściwy sposób drugiej strony związku. Osoby te wiążą się z innymi tylko po to, aby czerpać korzyści, zazwyczaj nie dając nic od siebie.
A było tak pięknie…
Osoby narcystyczne na początku nie ujawniają swoich toksycznych cech. Kiedy mają w tym interes – są czarujący i naprawdę potrafią zawrócić w głowie. Zazwyczaj w sidła narcyza-mężczyzny wpadają kobiety o niskim poczuciu własnej wartości. Jest on przecież osobą inteligentna, zabawną i fascynującą, a kobieta podatna na manipulacje jest jego łatwą ofiarą.
Czy warto być w związku z osobą narcystyczną?
Taka relacja jest z pewnością trudna. Jeśli po stwierdzeniu, że twój partner to narcyz nadal chcesz pozostać w tej relacji, musisz nauczyć się dbać przede wszystkim o siebie. Najważniejsze w takim związku jest stawianie granic. Nie pozwalaj sobą manipulować, ani wykorzystywać. Osoba narcystyczna oczekuje uwielbienia, niezależnie czy na to zasłużyła, czy nie. Należy być jednak nieugiętym i na chłodno oceniać poczynania partnera, bez nadmiernego zachwytu. Jeśli czujesz, że nie potrafisz sobie z tym poradzić – być może warto rozważyć pomoc terapeuty. Może się okazać, że ten związek cię przerasta. Nie bój się wtedy podjąć decyzji o rozstaniu – osoby narcystyczne wymagają ogromnej cierpliwości i pracy włożonej w relację, która często prowadzi do wypalenia.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Jak uratować zwiazek ? |
|
⭐Związki karmiczne |
|
⭐Jak zakończyć związek ? |
|
⭐Tarot partnerski online |
|
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.