Opieka naprzemienna
Spis treści
Opieka naprzemienna nad dzieckiem
Posiadanie dziecka z byłym partnerem to często spore logistyczne wyzwanie. Zarówno mama, jak i taka chcą widywać malucha i spędzać z nim czas, mimo tego że nie są już razem. Dla dziecka to często spora zmiana i duży szok, a dla rodziców kłopot, gdyż muszą nauczyć się żyć w zgodzie i uwzględniać swoje wzajemne potrzeby i możliwości podczas planowania weekendów czy wakacji. Czym jest opieka naprzemienna i jak powinna wyglądać?
Co to znaczy opieka naprzemienna?
Opieka naprzemienna oznacza, że sąd przyznaje obojgu rodzicom dziecka prawo do pieczy nad nim. Ustalone zostają określone zasady dotyczące tego, kiedy i każde z opiekunów może sprawować opiekę nad maluchem.
Jak powinna wyglądać opieka naprzemienna?
Kiedy zdecydujecie się na rozwód lub rozstanie, to ważne jest abyście pamiętali o kilku ważnych aspektach w kwestii opieki naprzemiennej. Dzięki temu sytuacja będzie łatwiejsza dla Was i dla Waszego dziecka.
- Nauczcie się współpracować. Kiedy będziecie żyć w niezgodzie i mieć do siebie wzajemne pretensje, to będzie niezwykle trudno pogodzić opiekę nad dzieckiem. Musicie więc pozbyć się niechęci do siebie i zacząć traktować z szacunkiem.
- Respektujcie postanowienia sądu. To ważne, aby rodzice dogadali się w kwestiach ważnych dla dziecka. Kiedy sąd ustala, że o wszystkich ważnych sprawach dotyczących wychowania musicie decydować razem, to dokładnie tak musi być. Nie planuj więc przyszłości dziecka bez konsultacji z jego ojcem, nie zmieniaj szkoły, ani nie wyjeżdżaj za granicę, jeżeli to utrudni mu kontakt z tatą.
- Stawiajcie dobro dziecka na pierwszym miejscu. Nauczcie się słuchać dziecka i analizować jego potrzeby. Mały człowiek także stoi przed trudnym zadaniem i musi nauczyć się żyć w nowym dla niego świecie. Rozmawiajcie z nim i nie pozwólcie aby targały nim nieuzasadnione obawy o przyszłość.
- Nie obarczajcie dziecka Waszymi problemami. Masz nadzieję, że kiedy wmówisz maluchowi, że u Ciebie jest fajniej i obiecasz niezapomniany weekend, to dziecko zrezygnuje z czasu u ojca? Nigdy tego nie rób i nie wykorzystuj sytuacji, nawet kiedy to Ty masz władzę, a były partner może widywać malca tylko od czasu do czasu. Pamiętaj o tym, że Wasze prywatne żale i potyczki nie mogą mieć wpływu na dziecko, a obarczanie nimi malucha jest zwyczajnie niedojrzałe i egoistyczne. To Wasze wspólne dziecko i powinno być szczęśliwe.
Czy opieka naprzemienna to dobre rozwiązanie?
W sytuacjach, gdzie oboje rodziców potrafi się ze sobą dogadać jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala dziecku czuć, że zarówno mama jak i tata są przy nim. Niestety w przypadku, kiedy doszło do poważnego sporu lub któreś z rodziców nie wypełniało dobrze swoich obowiązków, to się nie sprawdzi. Zanim sąd orzeknie sposób sprawowania opieki, to z pewnością weźmie pod uwagę liczne czynniki, jakie mogą wpłynąć na dobro malucha. Kiedy okaże się, że nadszedł czas na porozumienie z partnerem, to nie złość się i nie denerwuj. Możliwe, że uda się Wam dogadać i stworzyć małej istocie, którą oboje kochacie w miarę dobre warunki do życia. Może takie rozwiązanie okaże się dobre i nie tylko zagwarantuje dziecku szczęście, ale także pomoże Wam uporać się z demonami przeszłości i za kilka lat nawet razem usiądziecie przy stole.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.