Oddychanie z praną
Spis treści
Czym jest oddychanie praniczne i jak z niego korzystać?
Oddychanie praniczne jest to pewnego rodzaju rytuał, czy codzienna praktyka, który pozwala na wyregulowanie oddechu. Często podczas treningów jogi czy ćwiczeń ogólnorozwojowych można spotkać się z tym terminem. Jak wiadomo podczas ćwiczeń, których celem jest polepszenie kondycji fizycznej lub psychicznej, znaczącą rolę odgrywa prawidłowy oddech.
W mowie sanskryckiej „prana” oznacza energię życiową. Praktyka oddychania pranicznego oznacza, nauczenie się oddychać całkowicie w sposób kontrolowany, a nie jedynie bezwolny. Treningi takiego oddychania obejmują pewne ćwiczenia, a także wzorce oddechowe.
Najistotniejsze jest aby całkowicie świadomie wykonywać każdy wdech, wydech, a także celowe zatrzymanie oddechu. A wszystko to w narzuconej kolejności.
Czym właściwie jest oddychanie praniczne?
Oddychanie praniczne, czyli całkowicie kontrolowany oddech, wywodzi się już ze starożytności. Podczas oddychania monitorujemy i wpływamy na czas poszczególnych etapów, ich częstotliwość a także kolejność, która ma nadrzędne znaczenie.
Kontrolowanie oddechu ma za zadanie złączyć ze sobą ciało oraz umysł. Poza tym powinno dostarczyć również drogocenny dla ciała tlen oraz pozwolić toksynom na szybsze usunięcie się z obiegu. Z pewnością poprawią się fizjologiczne parametry oraz możliwe jest leczenie odpowiednią techniką oddechu.
Kiedy budzimy się rano, aby przygotować się do życia, zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to jak oddychamy. W większości przypadków ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jaki niekorzystne są ich wzorce oddechowe.
Wzorce oddychania
Istnieją trzy wzorce oddychania i są to:
- Oddychanie obojczykowe: oddech jest płytki i dociera tylko do 1/3 części płuc. Podczas wdechu obojczyk zwykle unosi się w górę.
- Oddech międzyżebrowy: wdychanie powietrza między żebrami. Większość z nasz robi to codziennie.
- Oddech przeponowy: oddychanie brzuszne lub inaczej oddychanie praniczne.
Dlaczego zapominamy o oddychaniu w pełni? Jest kilka powodów do rozważenia. Mają na to wpływ nawyki kształtowane od najmłodszych lat, a także nieprawidłowe napięcie mięśni brzucha oraz negatywne emocje. Dodatkowo wpływ ma brak skupienia lub świadomości o chwili obecnej.
Bez wątpienia nasze środowisko wpływa na sposób w jaki aktywujemy nasze płuca do oddychania. Samoleczenie dla podniesienia energii i witalności można rozpocząć od poświęcenia się jednemu: płucom.
Zalety oddychania pranicznego
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie tych ćwiczeń ma właściwości profilaktyczne dla organizmu fizjologicznego i energetycznego. Obejmują one:
- zdrowie układu sercowo-naczyniowego – zmniejszenie ciśnienia krwi
- trawienie
- jasność umysłu (oczyszczenie negatywnych emocji) i poprawa funkcjonowania mózgu
- polepszenie pamięci
- duchowe korzyści dla czakr (anatomia energii)
- zmniejszenie stresu
- poprawa jakości snu
- zwiększenie uważności na to co tu i teraz
- uspokojenie systemu nerwowego
- poprawa wydajności płuc
- zmniejszenie zapotrzebowania na papierosy i inne używki
Oddychanie praniczne najczęściej praktykowane jest w połączeniu z medytowaniem oraz z jogą. Warto to połączyć dla ogólnego polepszenia samopoczucia i mobilności. Kontrolowanie oddechu pozwala na głębszy relaks, a także pogłębia uważność, co jest szalenie istotne w obecnym, pędzącym świecie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.