Poczucie własnej wartości
Spis treści
Poczucie własnej wartości
Niskie poczucie własnej wartości to problem, który wbrew pozorom dotyka dużo osób. Jego geneza jest złożona. Najczęstsze przyczyny braku pewności siebie to:
- negatywne doświadczenia z dzieciństwa
- brak wsparcia od rodziców
- wysokie oczekiwania rodziców względem dziecka
- traumatyczne doświadczenia w życiu dorosłym, podważanie naszych kompetencji
- odrzucenie przez grupę równieśniczą
Takie doświadczenie nie należą do rzadkości. Prawdopodobnie masz w swoim otoczeniu więcej osób, które czują się w podobny sposób, co ty. Jak jednak zmienić niskie poczucie własnej wartości i spojrzeć na siebie bardziej życzliwym okiem?
Objawy niskiego poczucia własnej wartości
Musisz wiedzieć, że chwilowy stan niezadowolenia z własnej osoby niekoniecznie musi wiązać się z niskim poczuciem własnej wartości. Osoby z niską samooceną unikają podejmowania bardziej ambitnych wyzwać, trzymają się tylko bezpiecznych miejsc pracy (niekoniecznie satysfakcjonujących). Są nieśmiałe, niechętnie wypowiadają się na imprezach („bo to co mam do powiedzenia jest nieistotne”). Bardzo często zdarza im się także umniejszać swoje zwycięstwa, wmawiają sobie, że to wynik szczęścia i sprzyjających okoliczności, a nie ich umiejętności. Szybko się poddają, kiedy tylko napotkają na swojej drodze trudności. Wydaje im się, że wszyscy są od nich lepsi, a jednocześnie bardzo potrzebują komplementów i akceptacji ze strony otoczenia. Jeśli zauważasz u siebie te cechy to znak, że możesz się zmagać z niskim poczuciem własnej wartości i potrzebujesz pomocy.
Bądź ze sobą szczery
Przygotuj kartkę papieru. Narysuj tabelę z dwoma kolumnami. Z jednej strony wypisz wszystkie swoje plusy, z drugiej minusy. Tym razem zrób to tak, jakby na twój temat wypowiadała się zupełnie obca osoba i obserwowała twoje życie z boku. Nie zwracaj uwagi na emocje, które ci towarzyszą – tylko i wyłącznie suche fakty. Skup się szczególnie na swoich plusach. Może umiesz robić dobrą kawę? Albo codziennie rano wychodzisz pobiegać? Wpisz wszystko, co ci przyjdzie do głowy. W tym momencie musisz przezwyciężyć swój opór przed mówieniem o sobie miłych rzeczy – ta kartka jest tylko dla ciebie i nie musisz jej nikomu pokazywać. W trudnych chwilach będziesz mógł do niej wracać po to, aby zobaczyć, że nie składasz się z samych negatywnych cech.
Zmiana myślenia
Jest to proces długotrwały, ale dający świetne rezultaty. Podstawowy fakt jest taki, że myśli nie są faktami. Możemy więc nimi dowolnie manipulować w taki sposób, aby nam sprzyjały, a nie szkodziły. Ćwiczenie należy wykonywać przez cały dzień. Za każdym razem, kiedy pomyślisz o sobie w zły sposób, uświadom sobie tą myśl. Następnie skup się na tym, co naprawdę się wydarzyło, bez oceniania własnego postępowania. Powtórz sobie w myśli pięć razy wersję opartą na faktach, a następnie puść tę myśl wolno. Nie przywiązuj do niej większej uwagi i kontynuuj swój dzień bez psucia swojego nastroju.
Jeśli samodzielne ćwiczenia nie przynoszą skutków, być może twój problem jest bardziej złożony i potrzebujesz pomocy specjalisty, które pomoże ci poprawić jakość twojego życia.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.