Chwiejność emocjonalna
Spis treści
Niestabilność emocjonalna
Brak umiejętności panowania nad swoimi emocjami i radzenia sobie z nimi może być oznaką niestabilności emocjonalnej. Człowiek, który zmaga się z takim problemem może mieć trudności w utrzymaniu relacji z bliskimi, dobrymi relacjami w miejscu pracy i codziennym, naturalnym funkcjonowaniem. Skąd jednak możesz mieć pewność, że Twoje wahania nastrojów i brak umiejętności panowania nad sobą, w niektórych sytuacjach to już poważne zaburzenie?
Czym objawia się niestabilność emocjonalna?
Każdy z nas bywa czasem wybuchowy i zdarza się, że nie panuje nad nerwami oraz daje się wyprowadzić z równowagi. Takie zachowanie nie zawsze oznacza niestabilność emocjonalną, jednak kiedy zdarza Ci się wyjątkowo często i długo nie możesz dojść po tym do siebie, to mogą być pierwsze oznaki tego, że warto przyjrzeć się bliżej swojej psychice. Po czym jeszcze rozpoznasz problemy z niestabilnością emocjonalną?
- Szybko zmienia się Twój nastrój. Bywa, że wstajesz rano w doskonałym humorze, a w ciągu dnia nastrój zmienia się u Ciebie, jak w kalejdoskopie? Oczywiście mogą bywać chwile, kiedy nagle wydarzy się coś złego i pokrzyżuje Twoje plany, jednak kiedy z równowagi wyprowadzają Cię drobiazgi może to oznaczać problem.
- Szybko wybuchasz i nie panujesz nad sobą. Ciężko Ci się pohamować, a kiedy już wybuchniesz nie możesz się uspokoić? Takie nieprzewidywalne zachowania mogą sprawiać, że ludzie boją się Ciebie i zaczynają unikać kontaktów.
- Działasz pod wpływem impulsu. Często zdarza Ci się szybko wpadać w euforię i podejmować działania bez przewidywania konsekwencji. Twoje decyzje mogą więc być niebezpieczne dla Ciebie oraz dla innych osób, których dotyczą.
Jak radzić sobie z niestabilnością emocjonalną?
Warto zdiagnozować przyczynę Twoich ciągłych wahań nastroju. Możliwe, że zmagasz się z jakimiś traumami z dzieciństwa lub przeszłości. Może w Twoim życiu wydarzyło się coś, co nie daje Ci spokoju, a każda nerwowa sytuacja powoduje, że szybko i gwałtownie reagujesz. Kiedy zauważasz u siebie problem możesz próbować samodzielnie sobie z nim poradzić i szukać sposobu na to, aby ukoić swoje nerwy i zapanować nad nimi. Dobrym rozwiązaniem będzie ruch na świeżym powietrzu, podjęcie jakiejś nowej aktywności, joga, medytacja lub ćwiczenia oddechowe. Jednak bardzo często może to nie wystarczyć. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc specjalisty, który ustali przyczynę problemu oraz pomoże ją wyleczyć. Nawet jeżeli takie wyjście wydaje Ci się ostatecznością, to nie warto z niego rezygnować. Niestabilność emocjonalna może prowadzić do poważnych komplikacji w Twoim życiu., dlatego dobrze jest zdecydować się na terapię.
Czy można wyleczyć się z wybuchowego charakteru i nauczyć się panowania nad sobą? Oczywiście, że tak. Możliwe, że będzie Ci potrzebny czas i odrobina wysiłku po to, aby móc zacząć normalnie funkcjonować. Warto uzbroić się w cierpliwość i zaufać specjalistom. Nie zrażaj się, jeżeli początkowo nie widzisz efektów i wciąż zdarza Ci się wybuchać w najmniej odpowiednim momencie, jednak to w końcu minie. W wyjątkowo trudnych przypadkach specjalista może zalecić Ci specjalne środki farmakologiczne, które wspomogą Twój powrót do formy. Skoro potrafisz zauważyć, że nadszedł czas na pracę nad sobą, to jesteś na najlepszej drodze do tego aby osiągnąć sukces.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.