Nie lubię swojej pracy
Spis treści
Męczę się w swojej pracy
W dzisiejszych czasach przeciętny, młody człowiek zmienia pracę średnio co 14 miesięcy. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje? Powodów jest co najmniej kilka. Poszukiwanie możliwości rozwoju, nieodpowiednia lokalizacja, płaca, współpracownicy, przełożony. Nic dziwnego więc, że nie mając konkretnego doświadczenia na rynku pracy, tak ciężko znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Niestety zmieniając często posadę jesteśmy narażeni na złe postrzeganie przez rekruterów i pracodawców. Musimy być również świadomi, że podczas rozmowy o pracę, zostaniemy poproszeni o wyjaśnienie owych zmian. Zanim jednak znajdziesz nową pracę trzeba się przemęczyć.
Sposoby na przetrwanie w pracy.
Oczywistym jest to, że jeśli naprawdę nie lubisz swojej pracy, powinieneś podjąć wszelkie kroki w poszukiwaniu innej. Głównie dla Twojego zdrowia psychicznego ale i czasu, który marnowany w miejscu nieodpowiednim dla Ciebie, jest po prostu czasem straconym. Zanim jednak znajdziesz coś, co daje Ci satysfakcję, może upłynąć trochę czasu, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Szukaj metodą prób i błędów. Poniżej przedstawię Ci możliwe przyczyny chęci zmiany i sposoby jak przetrwać w pracy:
- Wypalenie zawodowe – jeśli kiedyś lubiłaś to co robisz ale zauważyłaś, że od pewnego czasu praca Cię nie satysfakcjonuje, wręcz jest przykrym obowiązkiem to pora na wykorzystanie zaległego urlopu. Potrzebujesz odpoczynku a jeśli problem nie znika, zastanów się nad możliwymi kwestiami przebranżowienia. Może warto rozwinąć swoje hobby i zacząć na nim zarabiać?
- Nieprzychylne środowisko pracy – masz dość niemiłych koleżanek z pracy? Czujesz, że nie należysz do zespołu? Znajdź wśród nich kogoś kto będzie Twoim sprzymierzeńcem. Być może zostałaś wykluczona z konkretnego powodu. Specyfika funkcjonowania grupy jest taka, że pewne procesy i wzorce zachowań są powtarzane. Poszukaj osoby, która tego doświadczyła a być może zyskasz nawet przyjaciela.
- Zbyt niska pensja – najlepszym rozwiązaniem rozwiązaniem będzie inwestowanie każdych, wolnych pieniędzy w siebie. Zastanów się w czym jesteś dobra i co można rozwinąć – nauka języka obcego zawsze jest dobrym wyborem.
- Nastawienie – być może problem tkwi w nas samych – w braku zaangażowania, aktywności, braniu pewnych rzeczy zbyt personalnie.
- Motywacja – brak planu może skutecznie przeszkodzić w poszukiwaniu innej pracy. Zacznij budować swój wizerunek w internecie, bądź proaktywny zamiast biernie wysyłać CV.
Pracuj nad zmianą.
Żeby znaleźć pracę, która da Ci poczucie, że to właśnie „to”, na samym początku powinnaś zastanowić się czego tak naprawdę oczekujesz. Jeśli nie możesz zmienić jej teraz, to przygotuj sobie plan na przyszłość. Znajdź coś co w Twojej obecnej pracy lubisz. Mogą być to małe rzeczy np. poranna kawa albo darmowy wstęp na siłownię. Świadomość ta pozwoli Ci dotrwać do momentu, kiedy będziesz mogła pozwolić sobie na zmiany. Wykorzystuj czas poza pracą jak najlepiej. Nie zamartwiaj się siedząc przed telewizorem na kanapie. Idź na spacer, na rower, spotkaj się z przyjaciółmi albo rodziną. Szukaj nowych kontaktów, nigdy nie wiesz, kim jest Twój potencjalny pracodawca.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.