Nie umiem rozmawiać....
Spis treści
Dlaczego nie potrafię rozmawiać ?
Bycie towarzyskim i lubianym często przynosi człowiekowi wiele korzyści. Ludzie, dla których kontakty z innymi są czymś naturalnym mają zwykle wysoką samoocenę i dobrze się czują. Umiejętność rozmowy nie wszystkim jednak przychodzi łatwo. Zastanawiasz się dlaczego nie potrafisz swobodnie poruszać różnego rodzaju tematów, a obecność innych ludzi sprawia, że paraliżuje Cię strach lub czujesz się nieswojo? Co możesz z tym zrobić?
Dlaczego nie potrafisz rozmawiać z ludźmi?
Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Duży wpływ na to, jak reagujesz na sytuacje, kiedy trzeba nawiązać rozmowę ma oczywiście Twój charakter. Nieśmiali ludzie zwykle niewiele mają innym do powiedzenia. Możliwe także, że zwyczajnie wolisz słuchać, niż mówić, a co za tym idzie wydajesz się osobą nieco wycofaną i małomówną. Niektórzy wolą także milczeć wówczas, kiedy nic konkretnego nie mają do powiedzenia. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, to bywają chwile, kiedy dobrze byłoby wiedzieć jak prowadzić rozmowę.
Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi?
Rozmowa jest podstawa do tego, aby móc budować jakiekolwiek relacje z innymi. Jeżeli na samą myśl o niej paraliżuje Cię strach, to warto popracować nad sobą i przekonać się, że to nic strasznego. Co możesz zrobić?
- Przekonaj się do ludzi. Możliwe, że zwyczajnie nie lubisz towarzystwa innych, a każdy poznany świeżo człowiek wydaje Ci się nudny lub fałszywy. Nie masz ochoty rozmawiać o pogodzie, gdyż wydaje Ci się to całkowicie bezsensu. To jednak duży błąd. Na początku musisz zmienić nastawienie do innych. Brak zainteresowania rozmówcą lub negatywne nastawienie do niego mogą być wyczuwalne i od razu sprawiać, że druga strona także nie ma chęci na konwersację.
- Zadawaj pytania. Kiedy nie wiesz o czym rozmawiać, to zapytaj drugą osobę o samopoczucie, o to jak podoba się jej w miejscu, w którym jesteście czy o cokolwiek innego. Odpowiedź na pytanie może sprawić, że temat do dalszej dyskusji sam się rozwinie.
- Uważnie słuchaj. Żeby rozmowa przebiegała pomyślnie, to nie wystarczy tylko mówić, ale także słuchać. Uśmiechaj się więc i patrz rozmówcy w oczy. Brak zainteresowania z Twojej strony z pewnością nie zachęci nikogo do tego, abyście rozmawiali dłużej.
- Nie bój się mówić. Możliwe, że obawiasz się, że powiesz coś głupiego i stąd najczęściej zwyczajnie milczysz. Zastanów się więc, czy naprawdę nikomu nie zdarzyło się w Twojej obecności powiedzieć czegoś, co nie miało sensu? To naturalne, że nie każdego musi interesować to, o czym mówisz, jednak Twoim zadaniem jest otworzyć się i stworzyć warunki do przyjemnej pogawędki. Nie bój się więc mówić tego, co chcesz.
- Nie oceniaj i nie krytykuj. Nie warto mówić komuś, kogo ledwo znasz, że uważasz to, co mówi za głupie. Nie należy także wyśmiewać się z czyichś poglądów oraz używać sprośnych żartów, kiedy nie do końca wiesz czy druga osoba je zrozumie. Chociaż te rady wydają się oczywiste, to jednak nie zawsze potrafimy je stosować.
Dobrze przebiegająca rozmowa zagwarantuje, że rozmówca będzie chętnie zagadywał i podtrzymywał temat. Nie wysilaj się za bardzo i nie stresuj, że coś pójdzie nie tak. Aby nauczyć się rozmawiać, musisz po prostu trenować. Wykorzystuj każdą okazję do tego, aby zapytać koleżankę z pracy co słychać lub powiedzieć nieznajomemu na ulicy, że ma uroczego psa. Nie układaj scenariuszy rozmów, a pozwalaj aby słowa płynęły same. Często obawa przed oceną innych paraliżuje na tyle, że zwyczajnie unikamy towarzystwa. Każdy potrafi rozmawiać, wystarczy tylko chcieć i za dużo o tym nie myśleć.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.