Myślenie lateralne
Spis treści
Myślenie lateralne
Umiejętność spoglądania na problemy z innej perspektywy oraz poszukiwanie nowych rozwiązań bez zamykania się i trwania w utartych schematach może być niezwykle cenną umiejętnością i powodować, że życie staje się łatwiejsze. Taki sposób oceniania rzeczywistości i kierowania swoimi myślami nazywa się myśleniem lateralnym. Skąd się ono wzięło i czy warto się mu poddawać?
Co oznacza myślenie lateralne?
Termin ten został wprowadzony w 1967 roku przez Edwarda de Bono i ma określać myślenie kreatywne, wbrew utartym przekonaniom i poglądom. Człowiek, który umie prowadzić myśli w taki sposób jest gotowy na nowatorskie rozwiązania i śmielej podejmuje się rozwiązywania problemów, gdyż dostrzega zupełnie nowe możliwości.
Jak myśleć lateralnie?
Chociaż kierowanie swoimi myślami może wydawać się dość proste, to także takiego sposobu działania trzeba się nauczyć. Często pozbywanie się utartych schematów i pobudzanie kreatywności wydaje się ryzykowne i niebezpieczne. Dobrze jest więc, w sytuacji problemowej pamiętać o kilku zasadach:
- Nie stosuj zasad, których nie do końca jesteś pewien. To, że zwykle ludzie postępują w dany sposób, nie oznacza, że jest on właściwy. Zastanów się więc dobrze, czy rozwiązanie, jakiego chcesz się podjąć tylko dlatego, że robią tak wszyscy jest rzeczywiście słuszne.
- Nie bój się niszczyć rutynę. Myślenie lateralne często blokuje strach. Boisz się, że kiedy spróbujesz czegoś nowego, to się nie uda, a Ty poniesiesz porażkę. Trenuj więc asertywność i bądź gotowy na niewielkie zmiany, a z czasem nauczysz się także brać pod uwagę ryzyko w poważniejszych kwestiach.
- Skup się na szczegółach. Wydaje Ci się, że nie potrafisz myśleć kreatywnie? A może zwyczajnie szybko odpuszczasz? Żeby wpaść na nowatorski pomysł często należy brać pod uwagę każdy, nawet najmniejszy szczegół danego problemu. Nie zamykaj się więc na rozmyślania i nie daj sobie wmówić, że czepiasz się szczegółów. Umiejętność rozważania pobudza kreatywność.
- Nie zważaj na opinie innych. Niezwykle trudno jest pobudzać swoją kreatywność i proponować nowe wyjścia z sytuacji, kiedy wciąż nie jesteśmy odporni na krytykę i przejmujemy się zdaniem innych. Trzeba nauczyć się wierzyć w siebie i stworzyć sobie szanse na to, aby zacząć żyć po swojemu. Pamiętaj, że to co ludzie mówią, nie zawsze wynika z ich troski. Często mogą zwyczajnie być zazdrośni lub źle Ci życzyć. Myśl więc o tym, czego Ty pragniesz i co będzie dla Ciebie dobre.
Dlaczego warto nauczyć się myślenia lateralnego?
Gdyby każdy wielki uczony i wynalazca nie opierał się na swoich przemyśleniach, to nie byłoby dzisiaj wielu ciekawych rozwiązań. Myślenie lateralne to idealny sposób na to, aby nauczyć się radzić sobie z problemami. Kiedy zdasz sobie sprawę, że świetnie analizujesz trudne sytuacje, to nie będziesz się ich bać. Nauka kreatywnego myślenia, które wymyka się schematom jest niezwykle przydatna i może sprawdzić się nie tylko wtedy, kiedy poruszasz ważne kwestie i stajesz przed życiowymi wyborami. Nawet najmniejsze codzienne czynności i rozwiązania mogą zacząć sprawiać Ci dużo większą przyjemność, kiedy nauczysz się robić je nieco inaczej. Wbrew temu co mówią i myślą inni, daj więc szansę obudzić się swojej wyobraźni.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.