Synchronizacja myśli
Spis treści
Mówimy to samo w tym samym czasie
Z pewnością niejeden z nas doskonale pamięta sytuację, w której zdarzyło mu się powiedzieć coś, co dokładnie w tej samej chwili powiedziała osoba, znajdująca się obok. Zazwyczaj w takim momencie na twarzach samych zainteresowanych oraz świadków tego zdarzenia pojawia się uśmiech. Niektórzy mówią, że to jedność umysłów, porozumienie dusz, wyjątkowa więź, a jeszcze inni, że to na szczęście. Często także można usłyszeć wówczas, jak jedna z jednomyślnych osób woła „moje szczęście, Twój pech?” skąd tak właściwie się to wzięło i dlaczego, kiedy powiemy coś w tym samym momencie, co ktoś inny, to jednego z nas miałoby spotkać nieszczęście?
Geneza przesądu o mówieniu w tym samym momencie.
Ludzki mózg od dawna stanowił dla wielu zagadkę. Tak naprawdę do dzisiaj nie można tak do końca go rozszyfrować. Moment, w którym dwie osoby, zupełnie nagle wypowiadają dokładnie takie samo słowo lub zdanie, z pewnością więc zdawał się wyjątkowy. Czy można było potraktować go jakby nic specjalnego się nie stało? Raczej nie, gdyż była to nietypowa chwila, a dwoje ludzi mało kiedy bywa aż tak jednomyślnych. Możliwe, że dawniej wierzono, iż takie sytuacje nie dzieją się przypadkiem. Nie jest jednak do końca wiadomo skąd wziął się pomysł, że należy wówczas zawołać „moje szczęście Twój pech”. Bez wątpienia natomiast mogło to oznaczać, że w tych kilku sekundach wszechświat nam sprzyja.
Dlaczego mówimy „moje szczęście, Twój pech”?
To powiedzenie jest doskonale znane większości z nas z czasów dzieciństwa. Kiedy zdarzyło się, że któreś dziecko nagle powiedziało to samo, co my, to każde jak najszybciej chciało wykrzyczeć słynne zdanie, które miałoby zagwarantować jemu szczęście. Dlaczego ktoś w ogóle miałby spodziewać się pecha? Można powiedzieć, że ludzie, którzy zgadują, co osoba obok nich będzie zaraz mówiła mają jakieś specjalne moce w danym momencie. Taką szczególną sytuacją warto więc wykorzystać po to, aby przytrafiło się nam szczęście. Zwycięzca w tej chwili może być jednak tylko jeden, zatem warto powalczyć. Niejednokrotnie zdarzyć się mogło, że walka była zacięta, gdyż dwoje dzieci nie tylko jednocześnie powiedziało jakieś słowo, ale także w tym samym czasie zawołało na szczęście.
Czy mówienie w tym samym momencie naprawdę przyniesie komuś pecha?
Dlaczego dwie osoby nagle mówią to samo? Ciężko stwierdzić. Często mówi się o idealnym dopasowaniu dusz, o podobnym toku myślenia lub poglądach. Nie jest naukowo udowodnione, że wówczas komuś przytrafi się szczęście, a komuś pech. Walka o „zwycięską pozycję” w takim momencie jest najprawdopodobniej jedynie dziecięcą zabawą, a jak wiadomo dzieci lubią szukać pretekstów do wygrywania, zatem niezwykle chętnie brały w tym udział. Dorośli ludzie raczej nie będą bawić się w ten sposób, jak zatem należy się zachować, kiedy zdarzy się nam powiedzieć to samo, co ktoś obok? Wystarczy się uśmiechnąć i zapomnieć o całej tej sytuacji, no chyba, że rzeczywiście wierzymy w jedność dusz, wtedy warto przemyśleć, czy właśnie nie mamy jednej z nich przed sobą.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.