Mobbing w pracy
Spis treści
Mobbing w miejscu pracy
Odpowiednia i sprzyjająca atmosfera w pracy jest niezwykle ważna. Kiedy codziennie przebywamy w miejscu, gdzie czujemy się dobrze to wpływa pozytywnie na nasze drowie i psychikę. Niestety kiedy zachowanie współpracowników dalekie jest od poprawnego to powstaje poważny problem. Jak radzić sobie z koleżanką, która dopuszcza się mobbingu i co zrobić aby takich sytuacji unikać?
Co to jest mobbing?
Mobbing w miejscu pracy polega na nękaniu i uporczywym uprzykrzaniu życia pracownikowi. Często jego ofiary są poniżane, zastraszane lub wyśmiewane.. To oczywiście forma psychicznej przemocy i w żadnym wypadku nie powinniśmy na nią pozwalać, bez względu na to, czy dotyka nas, czy kogoś z naszego otoczenia.
Jak poradzić sobie z koleżanką, która stosuje wobec Ciebie mobbing?
Koleżanka z biura wyraźnie Cię nie lubi i masz wrażenie, że na każdym kroku chce Ci dopiec? Takie zachowanie najczęściej wynika z zazdrości lub obawy o to, że zajmiesz jej miejsce. Często niektóre kobiety czują się zwyczajnie lepsze i mają paskudny charakter. Kiedy dostrzeże, że jesteś słabsza psychicznie z pewnością nie zawaha się robić Ci na złość. Jak zatem powinnaś reagować na wszelkie próby przemocy psychicznej?
- Nie bój się. Strach w Twoich oczach z pewnością sprawia koleżance satysfakcję. Wie, że boisz się i czuje że ma przewagę. Uświadom sobie, że nie jesteś już małym dzieckiem w szkolnej ławce i nie musisz obawiać się starszej koleżanki lub nauczycielki. Patrz jej więc w oczy i nie daj się upokarzać.
- Spróbuj się postawić. Kiedy już zdasz sobie sprawę z tego, że nie musisz się bać i nauczysz się radzić sobie ze stresem, to czas aby się postawić. Często na początku, kiedy jesteśmy nowi w biurze nie chcemy ładować się w konflikty, a pracownicy starsi stażem wykorzystują to, sądząc, że zwyczajnie się boimy. Powiedz jej, że nie życzysz sobie takiego traktowania i nie obawiaj się bronić.
- Nie staraj się przypodobać. Skoro koleżanka traktuje Cię, jak kogoś gorszego to nie masz obowiązku na siłę starać się ją przekonać, że możecie się zaprzyjaźnić. Masz prawo czuć się urażona i traktować ją oschle. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię poniżać, a w pracy zachowaj profesjonalizm i postaraj się nie dawać ponieść emocjom. Chłodne traktowanie oprawczyni i stanowcza aczkolwiek kulturalna obrona powinny sprawić, że za jakiś czas ona zwyczajnie odpuści,
- Nie bój się mówić o przemocy. Być może boisz się opowiedzieć przełożonemu o tym, co codziennie spotyka Cię w pracy. Myślisz, że wyjdziesz na donosicielkę i zrobisz z siebie ofiarę. Oczywiście nie warto zawracać mu głowy drobnymi kłótniami, jednak kiedy czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli to nie bój się podjąć konkretnych kroków. Każda osoba, która stosuje przemoc wobec innych zasługuje na karę. Poproś szefa aby przyjrzał się sytuacji i powiedz, że czujesz się dość niekomfortowo, a takie zachowanie nie pomaga Ci zachować się profesjonalnie i skupić na pracy.
Przemoc w miejscu pracy, jaką bez wątpienia jest mobbing niestety jest dość często spotykana. Ludzie starsi stażem czy też tacy, którzy mają specjalne względy u szefa często czują się bezkarni i lubią wyładowywać swoją agresję na nowych i słabszych pracownikach. Uświadom sobie jednak, że jesteś takim samym człowiekiem i nawet to, że pracujesz gdzieś krócej lub jesteś mniej doświadczona nie upoważnia nikogo do obrażania Cię. Pokaż więc złośliwej koleżance, że źle trafiła i nie dasz sobą pomiatać. Umiejętność walki z mobbingiem może być trudna, jeżeli jesteś nieśmiała, jednak kiedy się postawisz być może uda Ci się uratować każdą kolejną ofiarę takiej osoby, gdyż zda sobie ona sprawę z tego, że czasem nie warto wyżywać się na innych.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.