Metoda Bowena
Spis treści
Metoda Bowena
Metoda Bowena, inaczej zwana także terapią czy techniką Bowena, jest podejściem do odpowiedniej pracy z ciałem. Bazuje ona na lekkim i subtelnym rozciągnięciu powięzi w celu zredukowania bólu. Być może brzmi podobnie do masażu leczniczego lub akupunktury, jednak jest to zupełnie inna forma leczenia poprzez dotyk.
W szczególności wykorzystuje precyzyjne i łagodne ruchy dłoni. Koncentrują się one na mięśniach, ścięgnach i więzadłach, a także na powięzi i skórze wokół nich. Chodzi o to, aby zredukować ból poprzez stymulację układu nerwowego.
Jest to stosunkowo nowe odkrycie, metodę tę stworzył Thomas Bowen w Australii. Zdaniem terapeutów, praktykujących tę metodę, oddziałuje ona na autonomiczny układ nerwowy. Hamuje współczulny układ nerwowy (reakcję „walcz lub uciekaj”) i aktywuje przywspółczulny układ nerwowy – reakcję odpoczynku i trawienia.
Kiedy wykorzystywana jest metoda Bowena?
Zarówno metoda Bowena jak i masaż leczniczy są bardzo relaksujące, ale są pewne aspekty w których zasadniczo te dwie techniki się różnią.
Terapia Bowena jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Ogólnie ma na celu złagodzenie bólu i zwiększenie funkcji motorycznych. W zależności od podstawowych objawów może być stosowana jako leczenie uzupełniające lub alternatywne.
Może być stosowana w leczeniu:
- zamrożonego barku
- ból głowy i ataki migreny
- ból pleców i szyi
- urazy kolana
Można ją stosować również aby uśmierzyć ból z powodu:
- choroby układu oddechowego, np. astmy
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- lek na raka
lub może pomóc w:
- stresie
- zmęczeniu
- depresji
- niepokoju
- przy wysokim ciśnieniu krwi
- zwiększeniu elastyczności
Masaż Bowena dotyczy całego ciała, zamiast skupiać się na jednej konkretnej trudności, jak to bywa w przypadku masażu leczniczego. Sesje terapii Bowena obejmują jedną lub więcej procedur, z których każda składa się z kilku zestawów „ruchów”. Przy czym kolejne ruchy wykonywane są dopiero gdy ciało zareaguje na poprzednie.
Terapia Bowena jest bardzo delikatna. To świetny zabieg dla niemowląt i osób starszych, ponieważ wymaga minimalnego nacisku i minimalnej interwencji. Podczas sesji nie używa się olejku i można zostać w ubraniu – co jest w opozycji do masażu leczniczego.
Czy metoda Bowena działa?
Nadal istnieje bardzo ograniczona liczba dowodów naukowych na działanie metody Bowena. Leczenie nie zostało szeroko zbadane, chociaż istnieją doniesienia dotyczące jej pozytywnych skutków.
Istnieją badania, które wspierają stosowanie terapii w celu poprawy elastyczności i funkcji motorycznych. Metoda ta poprawia elastyczność ścięgien udowych już po jednej sesji. U pacjentów z przewlekłym udarem, stosowanie tej metody zwiększyło funkcje motoryczne.
Wiele badań sugeruje, że może ona korzystnie wpływać ba ból, jednak nadal potrzeba większej ilości badań.
Oczekiwania względem metody Bowena
W momencie, gdy zdecydujemy się na tego typu terapię, warto poszukać wyszkolonego specjalisty. Są znani jako terapeuci Bowena lub instruktorzy Bowena. Jedna sesja trwa zwykle od 30 minut do 1 godziny.
Podczas sesji można spodziewać się, że zostaniemy poproszeni o założenie lekkiej i luźnej odzieży. Terapeuta z pewnością poprosi nas o położenie się, chociaż to zależy od obszaru, które wymagają pracy. Następnie terapeuta wykona palcami delikatne, toczące ruchy na określonych obszarach. Podczas tej terapii używa się głównie kciuków i palców wskazujących. Przy użyciu tych ruchów, terapeuta rozciągnie i poruszy skórę. Ciśnienie będzie się zmieniać, ale nie będzie silne. Podczas sesji terapeuta będzie stosował regularne przerwy, aby ciało mogło się zregenerować i dostosować się.
Po zakończeniu sesji z pewnością otrzymamy informację na temat samoopieki oraz zalecenia dotyczące stylu życia. Całkowita liczba potrzebnych sesji zależy od różnych czynników tj. objawy i ciężkość stanu zdrowia czy odpowiedź organizmu na terapię.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.