Medytacja uważności
Spis treści
Czym jest trening uważności ?
W poszukiwaniu sposobów na radzenie sobie z emocjami oraz poznaniem swoich wewnętrznych potrzeb, wielu ludzi często decyduje się rozpocząć przygodę z medytacją. To doskonały sposób na to, aby polubić siebie i przekonać się, że każdy z nas jest otwarty i gotowy na całkowicie nowe wyzwania, które płyną prosto z potrzeb naszego serca i umysłu. Czym jest medytacja uważności? Jak ją stosować i czy to prawda, że nie każdy powinien?
Czym jest medytacja uważności?
Medytacja uważności jest procesem, w którym uczymy się koncentrować naszą uwagę na zewnętrznych i wewnętrznych bodźcach, które w danym momencie do nas docierają. Pozwala ona doświadczyć wszystkich naszych zmysłów i głęboko się zrelaksować. Taka praktyka umożliwi odnalezienie spokoju, oraz pozbycie się negatywnych emocji. Umiejętność panowania nad nerwami i odrzucanie złych uczuć może pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń, poprawić samoocenę i sprawić, że przestaniemy przejmować się tym, na co nie mamy wpływu.
Czy każdy może medytować?
Chociaż w społeczeństwie panuje przekonanie, że osoby nerwowe i chaotyczne nie nadają się do medytowania, to absolutnie nie jest prawdą. Każdy człowiek, może spróbować nauczyć się koncentrowania na myślach, jednak musi szczerze tego chcieć. Oczywiście osobom zdyscyplinowanym i spokojnym może być znacznie łatwiej, jednak takie praktyki polecane są absolutnie dla każdego.
Jak stosować medytację uważności?
Zanim zdecydujesz się spróbować medytacji warto zadbać o kilka szczegółów.
- Wybierz odpowiedni moment. Kiedy nie czujesz się na siłach lub wręcz zmuszasz się do tego, aby usiąść do medytacji, to lepiej odpuść. Może się okazać, że po krótkiej chwili zniecierpliwisz się, a negatywne emocje i myśli nie pozwolą na pełne skupienie.
- Znajdź dobre miejsce. Ulubiony fotel na tarasie? Dobrze wywietrzona sypialnia, a może ogród? Wybierz miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i gdzie możesz się skupić oraz dobrze poczuć.
- Usiądź wygodnie. Ważne jest, aby podczas medytacji nie czuć dyskomfortu, dlatego postaraj się wygodnie usiąść, wyprostuj kręgosłup lub zwyczajnie połóż się prosto na plecach z rękoma wzdłuż ciała.
- Zamknij oczy i rozluźnij się. Zamknięcie oczu pomoże Ci oddzielić się od bodźców, jakie do Ciebie docierają. Postaraj się także luźno puścić spięte ramiona, zaciśnięte dłonie i twarz oraz powieki.
- Skup się na oddychaniu. To naturalne, że zanim nauczysz się trudnej sztuki medytacji będą pojawiały się w Twojej głowie obrazy. Myśli, które same się nasuwają staraj się delikatnie odpychać i skupiać tylko na oddychaniu. Słuchaj swojego ciała i nie utrzymuj ten stan jak najdłużej.
- Skorzystaj z pomocy. Idealnie przeprowadzony seans medytacji może nie należeć do łatwych, dlatego dobrze jest zapisać się na zajęcia lub skorzystać ze specjalnych filmików, jakie znajdziesz w sieci. Instruktor, który wie co robić podpowie Ci jak się zachowywać i na co zwracać uwagę. Z czasem na pewno przestanie być Ci potrzebny.
Medytacja to niezwykle ciekawe doświadczenie, dzięki któremu szybko przekonasz się, że w Twoim życiu sporo zależy od nastawienia i pracy umysłu. Możesz stać się prawdziwym wielbicielem takich praktyk, kiedy odkryjesz jak zbawienny wpływ ma to na Twoje ciało i samopoczucie. Dobrze jest przełamać się i spróbować, zwłaszcza kiedy czujesz, że zaczynasz tracić panowanie nad nerwami lub potrzebujesz wyciszenia. To doskonała forma relaksu dla każdego, kto jest otwarty na nowe doświadczenie i komu zdrowie i spokój psychiczny leżą głęboko na sercu.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.