Ajurweda
Spis treści
Medycyna ajurwedyjska
Ajurweda, zwyczajowy system leczniczy Indii, jest często postrzegana jako sposób na optymalizację funkcjonowania organizmu. Ten rodzaj medycyny jest w stanie pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, a także może przedłużyć życie. Znajomość ajurwedy ma swoje korzenie w Wedach, świętych tekstach indyjskich, z których wyrosło wiele duchowych filozofii i religii. Należą do nich hinduizm, buddyzm, joga i inne. Jest to nauka nie tylko dotycząca ciała fizycznego, ale wykracza poza rozumienie samej świadomości.
Połączenie medycyny ajurwedyjskiej i jogi
Siostra medycyny ajurwedyjskiej – joga – jest dość dobrze znana ze swoich fizycznych ćwiczeń rozciągających. Joga w rzeczywistości to coś więcej – jest to kompletna nauka i filozofia prowadząca do oświecenia. Podobnie ajurweda, to znacznie więcej niż nauka o zrozumieniu jakie pokarmy są dla nas odpowiednie. Jest to nauka o używaniu zdrowia jako podstawy własnej podróży do oświecenia. W rzeczywistości ajurweda i joga to dwie strony tego samego medalu.
Ten rodzaj leczenia pozwala na utrzymanie ciała fizycznego w zdrowiu, dzięki czemu można dążyć do celów duchowych, podczas gdy joga jest ścieżką duchowości. Są to nauki duchowe, które można zastosować w podróży niezależnie od wiary religijnej. Obie nauki wspierają człowieka w jego drodze do samorealizacji lub bezpośredniego poznania jego natury jako ducha lub duszy.
Zioła w medycynie ajurwedyjskiej
W tym sposobie leczenia stosuje się wszechstronne podejście, które łączy dietę, ćwiczenia i zmianę stylu życia. Ajurwedyjskie zioła i przyprawy są niezwykle istotną częścią takiego podejścia. Uznaje się, że pomagają one w ochronie organizmu przed różnego rodzaju chorobami oraz dają dużo korzyści zdrowotnych, w tym lepsze trawienie i zdrowie psychiczne.
Lista ajurwedyjskich ziół jest długa, jednak do najważniejszych należą np. ashwaganda, boswellia, thriphala, brahmi, kminek, kurkuma, korzeń lukrecji i kardamon. Ogólnie wpływają na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, co pomaga zredukować poziom stresu. Poprawiają funkcjonowanie mózgu oraz polepszają pamięć. Zmniejszają bóle stawów, redukują problemy oddechowe, a niekiedy zapobiegają napadom padaczki.
Ajurwedyjskie zioła i przyprawy są ogólnie uważane za bezpieczne, jeśli są spożywane w ilosciach zwykle używanych do przygotowywania lub aromatyzowania potraw. Suplementacja dużymi dawkami może nie być odpowiednia dla niektórych osób, dlatego niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed jej rozpoczęciem.
Harmonia ze wszechświatem
Praktykujący ajurwedę uważają, że wszystko we wszechświecie – martwe lub żywe – jest połączone. Jeśli nasz umysł, ciało i duch są w harmonii ze wszechświatem, osiągamy dobre zdrowie. Kiedy tylko pojawia się coś co zakłóci tę równowagę – chorujemy. Wśród rzeczy zaburzających harmonie są wady genetyczne lub wrodzone, urazy, zmiany klimatyczne i sezonowe, wiek i emocje.
Według praktykujących, każdy składa się z pięciu podstawowych elementów wszechświata: powietrza, przestrzeni, ognia, wody i ziemi. Łączą się one w ludzkim ciele tworząc siły życiowe lub energię, zwane doszami. Kontrolują, jak działa nasze ciało. Są Vata dosza (przestrzeń i powietrze), Pitta dosza (ogień i woda) i Kapha dosza (woda i ziemia). Każdy dziedziczy unikalną mieszankę trzech dosz. Ale jeden jest zwykle silniejszy o innych. Każdy kontroluje inną funkcję ciała. Uznaje się, że nasze szanse na zachorowanie – i problemy zdrowotne, które się rozwijają – są powiązane z równowagą tych właśnie dosz.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.