Strach przed bliskością
Spis treści
Strach przed bliskością
Bliskość jest czymś naturalny, do czego większość ludzi dąży i tego pragnie. Ważna jest ona szczególnie w związku, gdzie obecność drugiej osoby zdaje się przynosić ukojenie w wielu chwilach. Co się jednak dzieje, kiedy odczuwamy silny lęk przed bliskimi kontaktami z ludźmi? Jak sobie radzić i skąd się bierze?
Skąd się bierze lęk przed bliskością?
Kiedy myślisz o tym, że ktoś mógłby Cię dotykać, całować lub przytulać, to czujesz jak całe ciało spina się i sztywnieje? Nie widzisz w tym nic przyjemnego i jak ognia unikasz innych ludzi i sytuacji, gdzie ktoś chciałby naruszyć Twoją przestrzeń? Takie zachowania najczęściej są wynikiem stresów i złych doświadczeń z dzieciństwa czy też przeszłości. Być może nigdy nie nauczono Cię bliskości w rodzinnym domu lub ktoś bardzo mocno Cię skrzywdził, nie szanując Twojej prywatnej przestrzeni. Lęk przed bliskością może także wynikać z tego, że zwyczajnie nie chcesz się zaangażować i wolisz nie wchodzić w bliskie relacje.
Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?
Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc przekonać się do bliskości drugiego człowieka:
- Poszukaj terapii odpowiedniej dla siebie. Być może Twój stan wynika z głębokich urazów psychicznych i jeżeli podejrzewasz, że tak jest to najlepiej będzie skorzystać z pomocy psychologa. To dobry krok na początek, gdyż specjalista pokieruje Cię i pomoże zrozumieć skąd bierze się lęk.
- Poczekaj na silne uczucie. Być może nie zakochałaś się jeszcze na tyle mocno, aby zapragnąć czyjegoś dotyku? Możliwe, że masz wątpliwości, czy związać się z jakimś mężczyzną i nie czujesz potrzeby tulenia i całowania, bo zwyczajnie nie jest to miłość na jaką czekasz?
- Powoli przełamuj strach. Nie zmuszaj się do radykalnej zmiany. Powoli oswajaj dotyk. Głaskaj zwierzęta, na powitanie nie bój się podawać ręki innym ludziom. Staraj się myśleć o dotyku, jak o czymś ludzkim i naturalnym.
- Powiedz o swoich obawach. Być może Twój partner nie ma pojęcia o Twoim lęku, bo zwyczajnie się tego wstydzisz. To błąd. Prędzej czy później on zechce bliskości i wtedy całkiem nieświadomie może wykonać gwałtowny ruch, a przez to Ty jeszcze bardziej się zrazisz i strach się nasili.
Dlaczego wstydzimy się mówić o lęku przed bliskością?
Problem z okazywaniem uczuć i akceptacją cudzego dotyku jest dość wstydliwy. Wydaje Ci się zapewne, że ludzie uznają Cię za dziwaczkę, a coś tak z natury przyjemnego jak pocałunek czy objęcie kochanych ramion nie może przecież powodować lęków. Jednak pamiętaj, że ukrywanie tego to nie jest dobra droga i warto jest przyznać się do swoich obaw przed bliskimi, którzy na pewno chcą dla Ciebie dobrze. Nie martw się, że mają Cię za dziwaczkę i nie myśl o opinii innych. W pokonywaniu lęków trzeba je oswajać, a do tego potrzebujesz chłodnego umysłu i wsparcia, dlatego śmiało o nie proś. Głębokie uczucie i pomoc specjalisty mogą sprawić, że pokonasz swoje obawy i nauczysz się stopniowo okazywać bliskość. Jeżeli nikt nigdy nie nauczył Cię jak kochać, a Twoja przestrzeń osobista jest dla Ciebie święta to nie zmuszaj się do bliskich kontaktów. Każdy z nas jest inny i ma prawo oczekiwać, że społeczeństwo zaakceptuje nas takich, jakimi jesteśmy.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.