Właściwości lawendy




Spis treści
Lawenda wąskolistna
Lawenda Wąskolistna, zwana też lawendą lekarską lub wonną, jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnowatych. Jej ludowe nazwy to również bławatka i czyszczecz. Tradycyjnym obszarem jej występowania jest rejon Morza Środziemnego, głównie Francja, Włochy, Hiszpania i Andora. Jako roślina uprawiana występuje niemal na całym świecie, w tym w Polsce. Lawenda wąskolistna jest półkrzewem wzrastającym na wysokość od pięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów. Jej pędy są wzniesione i zdrewniałe u dołu. Wąskolancetowate liście rosną naprzeciwlegle. Są całobrzegie, zaś same brzegi są podwinięte. Kwiaty lawendy zbierają się w poprzerywany kwiatostan i przyjmują barwę purpurowoliliową lub fioletową. Roślina ta kwitnie w okresie lipca i sierpnia. Rośnie w glebach przepuszczalnych i łatwo grzejących się. Często wykorzystywana jest jako roślina ozdobna.
Właściwości lecznicze lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna jest cennym surowcem wykorzystywanym w medycynie i farmaceutyce. Stanowi bogate źródło garbników, triterpenów, kumaryn, fitosteroli, antocyjanów i soli mineralnych. Olejek lawendowy działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i łagodzi skutki stresu emocjonalnego. Ponadto ułatwia zasypianie, zaś w przypadku znużenia i przemęczenia wzmacnia aktywność umysłową. Lawenda wąskolistna wpływa pozytywnie na układ trawienny. Działa żółciopędnie, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i zwiększa apetyt. Pomaga również w leczeniu niestrawności i wzdęć. Jest to roślina działająca rozkurczowo, wykorzystywana w walce z bólami brzucha i mięśni. Jej zapach łagodzi migreny oraz napięciowe bóle głowy. Co więcej, lawenda posiada działanie przeciwzapalne, jest skuteczna przy zapaleniach gardła, zatok i oskrzeli. Łagodzi infekcje, grypę i przeziębienie. Napar z lawendy działa moczopędnie, przez co pomaga przy zapaleniach pęcherza. Lawenda jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry.
Lawenda wąskolistna w kulturze
Lawenda jest symbolem Prowansji, a w ezoteryce – kobiecości. Już w Średniowieczu uważano ją za afrodyzjak oraz amulet miłości. Mówi się o jej zdolności zapewnienia długowieczności i odstraszania negatywnej energii oraz złych mocy.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.