Lotos symbol




Spis treści
Kwiat lotosu i jego symbolika
W wielu kulturach rośliny zajmują istotne miejsce, stają się one obiektami kultu, przemijalności, a także cnót. Kwiat lotosu to jeden z rodzajów lilii wodnej. Posiada duże, koliste liście, na których tle rozwijają się niezwykłe kwiaty o kielichach zwróconych ku słońcu, a jego korzenie ukryte są pod powierzchnią wody jezior i stawów. Został uznany za narodowy kwiat Wietnamu, a w Tajlandii można spotkać go wszędzie. Zgodnie z wierzeniami wierzeniami wielu kultur Dalekiego Wschodu, kwiat lotosu, symbolizuje piękno, czystość, reinkarnację oraz doskonałość.
Lotos to roślina solarna, czyli jego związek ze światłem słonecznym jest jedyny w swoim rodzaju. Wieczorami, gdy Słońce zachodzi, kwiaty te zamykają się oraz chowają się pod wodą. Gdy tylko nastanie świt, powoli przenikają z powrotem na powierzchnię wody. Najpełniej kwiat otwiera się w południe.
Zamknięty kwiat lotosu nie wydziela zapachu, w przeciwieństwie do rozwiniętego. Wtedy jego aromat jest intensywny, a według niektórych zapach ten jest hipnotyzujący tak bardzo, że jest w stanie zmienić stan umysłu człowieka.

Kwiat lotosu w starożytnych czasach i współcześnie
W starożytnym Egipcie spotkać można było kwiat lotosu w różnych barwach, takich jak białe i jasnoniebieskie czy czerwone. Są one niezwykle ważnym motywem sztuki egipskiej, a także obrzędów pogrzebowych. Egipcjanie uznawali czerwoną lilię, zwaną także lotosem egipskim, za świętą. Wynikało to z tego, że kwiaty pochodziły z Nilu, a wszystko co było jego darem – było boskie. Dla starożytnych Egipcjan lotos miał fundamentalne znaczenie. Przedstawiano go jako obraz wszechświata, a także symbol stworzenia, narodzenia oraz ucieleśnienie bóstwa. Według mitologii staroegipskiej lotos stanowił miejsce narodzin cudownego dziecka. Który poprzez otwarcie oczu miał dawać światło i wyprowadzić świat z ciemności.
Z kolei w Indiach lotos należy do najistotniejszych symboli duchowości od zarania dziejów. Kwiat lotosu jest atrybutem bogini Lakszmi. Niekiedy lotos wyrasta na błotnistych terenach i wodach, mimo to zachowując niezwykłą piękność. Dzięki temu reprezentuje czystość ducha, który porzuca brudną materię. W indyjskiej ikonografii, wszystkie bóstwa, są przedstawiane jako przyporządkowane im kwiaty o określonej barwie czy liczbie płatków. W buddyzmie można spotkać dwie formy kwiatu: trójłodygowa i pięciołodygowa. Pierwsza stanowi symbol trzech prawości – brak gniewu, głupoty i namiętności. Z kolei druga, przedstawia pięć mądrości. Kwiat lotosu to najczęściej występujący symbol w Indiach.
Lotos zajmuje również wyjątkowe miejsce w cywilizacjach Dalekiego Wschodu. Roślina zyskała szczególne znaczenie przez oddziaływanie buddyzmu. W Chinach lotos kojarzy się z czystością i skromnością. Chińczycy wierzą, że kwiat lotosu kwitnie ósmego dnia czwartego miesiąca, czyli w dzień narodzin Guatamy.
Kwiat lotosu odgrywa również ważną rolę w religii Tybetu. Wiąże się przede wszystkim ezoterycznym buddyzmem oraz systemem praktyk, które mają na celi połączenie przyjemności zmysłowej z duchowością. Lotos symbolizuje boską płciowość oraz jedność mężczyzny i kobiety.
Symbolika kwiatu lotosu
Lotos ma bardzo bogatą symbolikę, szczególnie w Indiach. Sama symbolika jest mocno uwarunkowana kolorem kwiatu, liczbą jego płatków oraz poziomem rozkwitu. Na Dalekim Wschodzie lotos to symbol kosmicznej doskonałości, harmonii, jedności tego co męskie i żeńskie oraz oświecenia, czystości i reinkarnacji.
Kamala to lotos czerwony. Symbolizuje prawdziwą naturę serca, miłości i współczucia dla istot żyjących. Jeśli pojawi się w kolorze purpury to oznacza mistyczny kwiat, spotykany głównie na obrazach. Padma jest lotosem o barwie różowej. To symbol absolutnej czystości, wrodzonej mądrości jak również najwyższego bóstwa. Uważany jest także za atrybut Buddy. Pundarika posiada osiem płatków oraz ma barwę nieskalanej bieli. Taka reprezentacja wyraża doskonałość umysłu i ducha. Lotos w kolorze bieli reprezentuje oświecenie, przebudzenie, zrozumienie oraz stan duchowej doskonałości. Osiem płatków nawiązuje do ośmiostopniowej ścieżki, która prowadzi do wyzwolenia. Utapla jest w kolorze niebieskim, reprezentuje zwycięstwo sfery duchowej nad zmysłową, inteligencję i mądrość.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.