Xenomorph
Spis treści
Ksenomorf – pochodzenie obcego
Ksenomorf, znany także jako Xenomorph, dosłownie tłumaczony jest jako „dziwna forma” lub po prostu „obcy”. Jest to fikcyjny pozaziemski gatunek endopasożytniczy z etapowym cyklem życia. Postacie te pojawiają się w filmach, książkach oraz komiksach. Pierwszy raz postać Ksenomorfa pojawiła się w filmie „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w 1979 roku.
Najprawdopodobniej Ksenomorf pochodzi z planety Xenomorph Prime. Stworzenia te, jedne z najbardziej śmiercionośnych ze wszystkich znanych gatunków obcych, potrzebują do rozmnażania organizmu żywiciela. Wygląd Ksenomorfa może się różnić w zależności od gospodarza, któremu wszczepiono zarodek.
Fenotyp człowieka ma ogólnie około 2,13 – 2,74 metra wysokości i około 181,43 do 272,15 kilogramów, z długim, muskularnym ogonem i dużą, zakrzywioną, podłużną głową. Królowa tego gatunku jest na ogół dwa razy większa (chociaż wykazano, że niektóre królowe rosną jeszcze większe, niektóre przekraczają 30 metrów wysokości i odznaczają się większą szybkością, siłą i inteligencją w porównaniu z jej zwykłym potomstwem.
Biologia Ksenomorfa
Fizyczna forma ksenomorfu może się znacznie różnić w zależności od etapu życia, ula, kasty, wieku i żywiciela. Zdolność do włączania materiału genetycznego żywiciela, połączona z istnieniem licznych mutacji i odchyleń, które powstały naturalnie lub sztucznie; sprawia, że Xenomorph jest jednym z najbardziej zróżnicowanych fenotypowo organizmów w galaktyce.
Typowy Ksenomorf rozpoczyna swój cykl życiowy jako stworzenie podobne do jajka, które po wykryciu obecności potencjalnego żywiciela otwiera się, aby uwolnić drugi etap: małą, podobną do pajęczaka formę życia, która uderza w twarz żywiciela i zapładnia ją larwą endopasożytniczą. Pasożyt ten następnie zjada części żywiciela od wewnątrz i gwałtownie wyłania się z jamy klatki piersiowej żywiciela jako stworzenie podobne do robaka, które szybko ucieknie, aby znaleźć bezpieczne miejsce, w którym może się wylinić i zakończyć swoją metamorfozę w dorosłego Ksenomorfa, co zdarza w ciągu zaledwie kilku godzin.
Chociaż istnieje wiele odmian, wszystkie dorosłe ksenomorfy mają pewne wspólne cechy: ciało podobne do kręgowca, ochronny, ciemny egzoszkielet, długi elastyczny ogon, wydłużoną kopulastą głowę i zębate usta, które skrywają wtórną, rozsuwaną wewnętrzną paszczę przypominającą trąbkę. Jedzą wewnętrznymi lub wtórnymi ustami, a nie zewnętrznymi. Zamiast krwi mają nieznany i wyjątkowo żrący płyn. Substancja ta ma matowożółty kolor i jest często określana jako „krew”, chociaż nie jest pewne, czy jest używana do transportu składników odżywczych przez organizm czy służy głównie jako mechanizm obronny.
Inteligencja Ksenomorfa
Wydaje się, że większość ksenomorfów posiada poziom inteligencji odpowiadający typowemu naczelnemu. W granicach ich możliwości jest stosunkowo szybkie uczenie się, gromadzenie informacji i korzystne wykorzystanie środowiska. Chociaż nie demonstrują inteligencji na poziomie człowieka (na przykład abstrakcyjne rozumowanie, introspekcja i postęp technologiczny), ich królowa wydaje się wykazywać znaczną przenikliwość w swoim zachowaniu społecznym i manipulowaniu ludzką technologią.
Ponieważ wiadomo, że dorosłe ksenomorfy dziedziczą cechy fizyczne po swoich żywicielach, możliwe jest, że może to wpłynąć na poziom inteligencji stworzenia również przez swojego gospodarza. Ponadto, będąc gatunkiem eusocial, możliwe jest, że zdolności intelektualne są różne dla każdej innej kasty.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.