Krzyż jerozolimski




Historia krzyża jerozolimskiego
Historia tego symbolu sięga jeszcze XI wieku i pierwszej z wypraw krzyżowych, zmierzających do wyzwolenia Jerozolimy oraz uwolnienia chrześcijan na Bliskim Wschodzie spod islamskiej władzy. Krzyż jerozolimski stanowił godło Królestwa Jerozolimskiego, czyli państwa utworzonego przez krzyżowców podczas I krucjaty, obywającej się w latach 1096-1099. Znak ten stanowił godło samego Godfryda z Bouillon, jednego z przywódców wyprawy krzyżowej, pierwszego króla nowo powstałego państwa i obrońcy Grobu Świętego. Historyczny władca zginął w 1100 roku podczas wyprawy przeciwko sułtanowi Damaszku. Po jego śmierci krzyż jerozolimski nie był wykorzystywany jako godło Królestwa Jerozolimskiego do czasu rządów Jana II w latach 1984-1985, gdy znak we właściwej formie zaczął pojawiać się na monetach. W międzyczasie, w latach 1192-1197, pojawiał się jako krzyż z czterema kropkami. Krzyż jerozolimski we właściwej formie przedstawiony jest jako krzyż laskowany, w którego czterech kątach umieszcza się cztery mniejsze krzyże. Obecnie stanowi on symbol zakonu bożogrobców, a także franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Jeden z jego wariantów możemy dostrzec również na fladze Gruzji.
Symbolika krzyża jerozolimskiego

Zdaniem teologów krzyż jerozolimski stworzony z pięciu krzyżów równoramiennych ma symbolizować pięć ran Chrystusa. Duży krzyż laskowany znajdujący się na środku jest interpretowany jako odpowiadający ranie zadanej przez rzymskiego żołnierza włócznią, zaś mniejsze odpowiadają gwoździom przebijającym ręce i nogi. Inni sugerują, że cztery małe krzyże symbolizują ewangelie lub ich autorów, pośrodku których znajduje się Chrystus.
Ze względu na historię krzyża jerozolimskiego i jego wykorzystania jako godła Królestwa Jerozolimskiego uważa się, iż symbolizuje on obecność chrześcijan w Ziemi Świętej. Z podobnych względów krzyż jerozolimski jest popularną pamiątką przybieraną po pielgrzymce tamże. Medal Pielgrzyma do Ziemi Świętej, którym od czasów papieża Leona XIII nagradzani są pątnicy pielgrzymujący do Ziemi Świętej, również przyjmuje postać krzyża jerozolimskiego.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.