Celtycki krzyż
Spis treści
Krzyż celtycki i jego historia
Krzyż celtycki jest znanym już od czasów przedchrześcijańskich symbolem, któremu cześć oddawali przedstawiciele istniejących wówczas religii. Współcześnie jest formą akceptowaną także przez Kościół katolicki jako jeden z symboli chrześcijańskich. Jak wygląda? Jest to czteroramienny krzyż otoczony okręgiem, symbolizującym celtyckie wianki. Ze względu na wizualne skojarzenia nazywany jest również krzyżem solarnym lub krzyżem słonecznym. Jest jednym z najpopularniejszych symboli solarnych Indoeuropejczyków, kojarzonym oczywiście głównie z ludami celtyckimi, jednak wykorzystywanym też między innymi przez Słowian. W wierzeniach pogańskich na terenie Europy Północnej i Zachodniej stanowił atrybut boga Wodana, który w wierzeniach skandynawskich znany był jako Odyn – w różnych wierzeniach bóg ojciec, czy bóg wojny.
Symbolika krzyża celtyckiego
Krzyż celtycki może być przedstawiany na różne sposoby. Pierwotnie jego ramiona były zamknięte w okręgu, a wersja z ramionami wydłużonymi i wystającymi poza tarczę przyjęła się wraz z chrześcijańską adaptacją tego symbolu. Również symbolika krzyża celtyckiego jest różnorodna i zależeć może od grupy, która się nim posługuje. Naturalnie Kościół katolicki nie toleruje przyznawania mu magicznych mocy, a niektórzy duchowni wręcz nie akceptują go jako wersji krzyża chrześcijańskiego. Dlaczego? Zdaniem miłośników ezoteryki amulety z krzyżem celtyckim odpędzają złe moce, a także pozwalają ich posiadaczom zjednoczyć się z wszechświatem. Oznacza to również przekroczenie bariery świata fizycznego. Zamknięte w okręgu ramiona oznaczać mają skrzyżowanie zjawisk materialnych i duchowych, czy paranormalnych. Ich zetknięcie jest miejscem magicznych spotkań oraz tajemniczych podróży, a celtyckim szamanom umożliwiał kontakt ze światem niematerialnym. Sam okrąg oznacza jedność dwóch światów.
Współcześnie uważa się, że krzyż celtycki pozwala ludziom uwolnić kreatywną energię, zażegnać problemy i uwierzyć we własną wartość. Symbolizuje wyższą energię oraz pogłębianie wiedzy. Umożliwia także zażegnanie sytuacji kryzysowych i chroni podróżników.
Kontrowersyjna symbolika
Krzyż celtycki wykorzystywany był podczas II Wojny Światowej przez nazistów, między innymi norweskich i francuskich. W XX wieku stał się również symbolem ruchów rasistowskich i nacjonalistycznych. Chociaż w przeciwieństwie do swastyki nie jest symbolem zakazanym, często budzi kontrowersje.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.