Jak zażegnać kryzys w związku ?
Spis treści
Kryzys w związku
Kryzys w związku może przytrafić się nawet parom, które potrafią doskonale komunikować się ze sobą i zdawać by się mogło, że ich wspólne życie w oczach innych jest niemal sielankowe, a oni sami stanowią wzór do naśladowania dla innych. Z kryzysem w związku pary mogą zmagać się już po kilku miesiącach bycia razem, ale najczęściej muszą zmierzyć się z nim pary z wieloletnim stażem i chyba właśnie one mogą mieć większe trudności z jego przejściem niż pary, które dopiero co stoją u progu wspólnej drogi życia. Odważę się również na to, by wyrazić opinię, że prędzej czy później każda para staje w obliczu konieczności zmierzenia się z kryzysem w związku.
Objawy kryzysy w związku
Źródła kryzysu w związku są rozmaite. Czasami ludzie, w pogoni za karierą, skupieni na realizowaniu samych siebie, przestają dbać o relacje z partnerem i oddalają się od siebie emocjonalnie. Ich życie coraz bardziej przypomina przemykanie obok siebie, mijanie się w drzwiach i zaczynają czuć się samotni. Skupieni wyłącznie na sobie nie potrafią już ze sobą rozmawiać, nie potrafią dzielić się z partnerem swoimi przemyśleniami, marzeniami, emocjami. Ich rozmowy ograniczają się do wymiany zdawkowych informacji czy do ustaleń odnośnie zakupów, dzieci lub rachunków. Z czasem pojawia się poczucie, że są już dla siebie zupełnie obcymi ludźmi, których razem trzymają przy sobie wyłącznie okoliczności życiowe.
Czasami źródłem kryzysu w związku stają się problemy finansowe czy materialne, problemy zawodowe jednego z partnerów, zbyt duży stres, problemy rodzinne. Niejednokrotnie źródłem kryzysu stają się inni ludzie, ingerujący w związek. Bardzo często przyczyną kryzysu w relacjach partnerskich jest pojawienie się osoby trzeciej i emocjonalne zaangażowanie jednego z partnerów w romans.
Kryzys w związku po roku
Wiele par stara się jakoś przetrwać kryzys bez podjęcia starań, by go załagodzić i licząc na to, że sprawy między nimi ułożą się samoistnie. Niestety, przetrwanie kryzysu bez najmniejszego wysiłku, jaki należałoby włożyć w jego zażegnanie, jest najgorszym z możliwych sposobów na załagodzenie trudnych chwil. Nawet, jeśli dzięki temu pewne sytuacje rozwiążą się same, to pozostaną emocje, które będą narastały i mogą przypomnieć o sobie w najmniej spodziewanym momencie, nie tylko doprowadzając do kolejnego kryzysu, ale znacząco potęgując go. Kryzys w związku nie może być przemilczany i przysłowiowo zamieciony pod dywan. Prędzej czy później wybuchnie ze zdwojoną siłą i pociągnie za sobą kolejne trudności. Każdy kryzys w związku partnerzy muszą przejść wspólnymi siłami i muszą wspólnie wypracować sposób na poradzenie sobie z nim.
Po ilu latach ?
Przede wszystkim ważna jest komunikacja między partnerami. Żadna relacja nie przetrwa, jeśli ludzie nie będą ze sobą rozmawiali, jeśli nie będą dzielili się swoim życiem z drugą stroną. To właśnie na płaszczyźnie komunikacji musi być rozwijany związek, zarówno w tych dobrych, jak i w złych chwilach. Radzenie sobie z kryzysem należy podjąć od próby ustalenia jego źródła. Taka rozmowa nie tylko uświadomi partnerowi to, że w związku zaczyna dziać się źle – a bardzo często druga strona, skupiona na swoich sprawach, nie dostrzega, że sprawy nie zmierzają już ku dobremu – ale również uświadomi mu nasze oczekiwania odnośnie wspólnego życia i umożliwi mu podjęcie dialogu o jego własnych oczekiwaniach. Czasami podjęcie dialogu jest nie tylko pierwszym krokiem do zażegnania kryzysu, ale prowadzi do oczyszczenia atmosfery między partnerami i sprawia, że ich relacje ulegają znaczącej poprawie. Jeśli źródłem kryzysu jest oddalenie emocjonalne partnerów od siebie warto pomyśleć o tym, by ożywić związek jakimiś wspólnymi wyjazdami czy romantycznymi chwilami tylko we dwoje. Uczucia między partnerami również ewoluują i należy je podtrzymywać, by związek nie przerodził się w przyzwyczajenie lub konieczność życia razem ze względu na kredyty, dzieci, wspólny majątek.
Rozmowy ważne są również przy ustalaniu sposobów na poradzenie sobie z kryzysem, przy wypracowaniu pewnych kompromisów i przy ustaleniu planu działania w przypadkach, kiedy z problemami, które odbijają się na związku, zmaga się wyłącznie jedna ze stron. Ważne jest, aby zyskała ona nie tylko poczucie zrozumienia jej kłopotów, ale również by miała świadomość, że może liczyć na wsparcie partnera i nie jest osamotniona w tym, z czym musi się zmagać.
Nieco trudniej może być w sytuacji, w której partner dopuścił się zdrady. Tu i emocje są znacznie intensywniejsze, a i przyszłość związku pozostaje pod znakiem zapytania. W przypadku zdrady ważne jest, aby partnerzy odbudowali zaufanie do siebie, by zdrada nie tylko została wybaczona, ale również by nie kładła się cieniem na przyszłości związku. Jeśli wybaczamy zdradę, musimy mieć świadomość, że do jej tematu nie możemy wracać po jakimś czasie, przy okazji innych problemów.
Każdy kryzys w związku jest możliwy do zażegania pod warunkiem, że wolę jego rozwiązania wykazują obie strony. Nie da się rozwiązać problemów w związku, jeśli tylko jedna ze stron pragnie tego i podejmuje jakieś działania, a druga strona stara się nie widzieć tego, że w związku zaczyna dziać się coś niepokojącego. Każdy kryzys należy zawsze rozwiązywać wspólnymi siłami. Oczywiście, czasami kryzys w związku jest na tyle poważny i złożony, że może wymagać pomocy z zewnątrz w formie terapii dla par. Skorzystanie z terapii nie oznacza, że jesteśmy zbyt słabi, ponieważ nie potrafimy poradzić sobie sami. Nie jest też niczym wstydliwym. Jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z trudnościami w związku i może okazać się zbawienna dla jego przyszłości. Osobiście uważam, że na decyzję o rozstaniu zawsze jest czas i zawsze najpierw należy podjąć walkę o związek, by potem nie żałować, że nie dało mu się szansy.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Jak uratować zwiazek ? |
|
⭐Związki karmiczne |
|
⭐Jak zakończyć związek ? |
|
⭐Tarot partnerski online |
|
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.