Kryzys wieku średniego
Spis treści
Czym jest kryzys wieku średniego ?
Kryzys wieku średniego spotyka niemal każdego mężczyznę i najczęściej właśnie kojarzony jest z mężczyznami. Nie wykluczyłabym jednak, że nie dotyka on i kobiet, ale najbardziej uwidacznia się w przypadku mężczyzn, którzy wchodzą w wiek średni i zaczynają uświadamiać sobie upływ czasu. Kryzys wieku średniego przejawia się poprzez depresję, złość, poczucie zrezygnowania i przygnębienia. Mężczyzna ma świadomość monotonii swojego życia, ma świadomość, że jego związek stał się rutyną i zaczyna zwracać uwagę na znacznie młodsze i atrakcyjniejsze kobiety. Zaczyna też myśleć o zdradzie swojej życiowej partnerki, a niejednokrotnie nie kończy się to wyłącznie na myślach o wdaniu się w romans.
Kryzys wieku średniego może dopaść każdego mężczyznę, niezależnie od tego, czy czuje się spełniony w swoim życiu, co już zdołał osiągnąć, jaki jest jego status zawodowy czy materialny. Każdego mężczyznę w pewnym momencie życia nachodzą refleksje odnośnie tego, co ma i tego, jak dalekie to jest od jego marzeń i planów, z jakimi wchodził w dorosłość. Jak dalekie jest to od tego, w jaki sposób wyobrażał sobie swoją przyszłość. Zaczyna oceniać swoje życie poprzez pryzmat tego, co mają inni. Często kończy się to załamaniem emocjonalnym, depresją i pragnieniem odmienienia swojego życia. Czasami podejmuje decyzje, które zaskakują całe jego otoczenie. Mężczyzna w kryzysie wieku średniego jest w stanie porzucić rodzinę, zmienić pracę, zmienić całkowicie swoje życie, widząc w tym sposób na to, by wreszcie poczuć satysfakcję, by odzyskać poczucie własnej wartości.
Kryzys wieku średniego dopada najczęściej mężczyzn po 40 roku życia. Można powiedzieć, że wchodzą wówczas w etap, który wiąże się ze swoistym rozrachunkiem i poczuciem, że mają za sobą co najmniej połowę swojego życia. Nie tylko znaleźli się na półmetku swojej egzystencji, ale też zyskują świadomość, że czas, który im pozostał minie równie szybko. Oczywiście, większość z mężczyzn potrafi racjonalnie spojrzeć na swoją przeszłość i docenić to, co udało im się osiągnąć. Ci niezadowoleni czują swoiste parcie i pragną zmienić swoje życie, podejmując niekiedy drastyczne decyzje zamiast wykorzystać swoje przemyślenia do polepszenia tego, co już mają. Błędnie zakładają, że porzucenie wszystkiego da im możliwość osiągnięcia tego, co zaplanowali sobie te kilkanaście lat wcześniej.
Jak przetrwać kryzys wieku średniego u swojego męża ?
Mężczyzna w kryzysie wieku średniego szuka sposobów na dowartościowanie siebie jako mężczyzny właśnie. Uważa, że znalezienie młodszej i atrakcyjniejszej partnerki uczyni go lepszym w oczach innych i przywróci mu młodość. Niestety, najczęściej dla kochanki zaczyna on bardziej się starać niż dla kobiety, z którą przeżył już dwadzieścia a nawet więcej lat. Zaczyna przesadnie dbać o siebie, zaczyna chodzić na siłownię, rzuca się w wir aktywności fizycznej, jakby pragnąc zatrzymać upływ czasu, to, że jego organizm starzeje się. Zaczyna być przewrażliwionym na swoim punkcie i czuje się wyczerpany życiem. Nic mu już nie daje satysfakcji – ma tylko poczucie życia przelatującego mu przez palce. Zaczyna winić partnerkę za swoje porażki i za to, że ich związek stał się monotonny. W skrajnych przypadkach mogą też pojawić się problemy z używkami, głęboka depresja i wręcz obsesyjna fascynacja dużo młodszymi kobietami, głównie po to, by poprzez ich zainteresowanie potwierdzić swoją atrakcyjność i męskość.
Jak przezwyciężyć kryzys wieku średniego ?
Nie da się określić, jak długo może trwać kryzys wieku średniego u mężczyzn. Jest to proces indywidualny i każdy mężczyzna mierzy się z nim na swój własny sposób. Kryzys wieku średniego może trwać kilka miesięcy, ale też może trwać i kilka lat. Długość jego trwania zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób mężczyzna podejdzie do rozrachunku ze swoim życiem i przemijającym czasem. Ważne jest również to, by mógł liczyć na wsparcie swojej partnerki, ponieważ kryzys wieku średniego dotyka i ją i niejednokrotnie jest wobec tego, z czym zmaga się jej ukochany mężczyzna, bezsilna.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.