Kombucza
Spis treści
Kombucha
Obecnie wśród osób preferujących duchowe uzdrawianie to nie herbata czy też kawa wiedzie prym wśród napojów. Najnowszym cudownym napojem jest napój z Kombuchy. Mimo, że aktualnie napój ten zdobywa dopiero popularność, w starożytnych Chinach znany jest już od ponad dwóch tysięcy lat. Po Kombuchę sięga coraz więcej celebrytów, którzy twierdzą, że stymuluje ona ich zdrowie psychiczne i dodaje energii, jeszcze bardziej niż kawa czy popularne energetyki.
Kombucha jest masą o charakterze galaretowatym w postaci placka. Razem ze słodzoną herbatą (czarną lub zieloną), która została sfermentowana przez mikroorganizmy składające się z bakterii i kultur drożdży zwanych kolonią Kombucha. Chociaż jest nowością na zachodzie, w Chinach, gdzie poetycko nazywano go eliksirem nieśmiertelnego zdrowia, był znany od dawna.
Kombucha – właściwości lecznicze
Kombucha zwana jest również grzybem herbacianym lub grzybkiem japońskim. I mimo, że Kombucha nazywana jest grzybem herbacianym, to tak naprawdę grzybem nie jest, jedynie z wyglądu przypomina grzyb.
Popularność Kombuchy wynika po części z wielu właściwości leczniczych. Istnieją niepotwierdzone doniesienia o jego skuteczności w walce z rakiem i innymi dolegliwościami, a wielu zwolenników uważa, że pomaga w odtruwaniu i oczyszczaniu wątroby, jednak nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych w celu zweryfikowania lub obalenia tych twierdzeń.
Kombucha zawiera wiele pro-biotycznych kultur, które są uważane za wspomagające trawienie, a także aktywne enzymy i przeciwutleniacze, które uważa się za środki przeciwnowotworowe. Niestety, jeśli parzymy napój w domu, nie ma możliwości sprawdzenia ich ilości, więc nie wiemy czy spożywana jest odpowiednia dawka.
Przygotowanie Kombuchy
Kombuchę można parzyć w domu i jest na to kilka sposobów, chociaż preferowaną metodą jest użycie cukru i herbaty. Prawie każdy napój zawierający kofeinę i cukier pozwoli na rozwój odpowiednich kultur, chociaż smak może być prawdopodobnie niesmaczny.
Jedną z popularnych metod jest umieszczenie istniejącej kultury Kombucha w słoiku, a następnie zalanie go zimną czarną herbatą z cukrem. W ciągu tygodnia pierwsza porcja herbaty może zostać nalana do spożycia, a do słoika dodaje się więcej herbaty i cukru, aby kontynuować proces fermentacji. Dojrzała Kombucha ma prawie 1 cm grubości i będzie produkować porcję herbaty dziennie. W miarę wzrostu kultury plasterki można usuwać i używać do zapoczątkowania kolejnego słoika.
Inna popularna metoda pozwala na butelkowanie Kombuchy i jej późniejsze spożycie. Ponieważ w pierwszej metodzie kulturę umieszcza się w słoiku, dodaje herbatę i cukier, słoik przykrywa się ręcznikiem papierowym lub szmatką i pozostawia na tydzień. Część Kombuchy jest następnie wylewana i przechowywana w lodówce, co pozwala na pogłębienie smaku i nagromadzenie się dwutlenku węgla, a pozostałą część używa się do przygotowania większej ilości herbaty. Za każdym razem, gdy pozwala się kulturze sfermentować, tworzy nową warstwę grzybów, która tworzy się na drugiej. Po zebraniu kilku warstw herbata będzie smakować podobnie do octu. Każda kultura może być użyta do rozpoczęcia kolejnej serii.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.