Koło życia
Spis treści
Koło życia
Gdy pracujemy w pełnym wymiarze godzin, może pojawić się problem ze znalezieniem balansu pomiędzy życiеm zawodowym i osobistymi sprawami. Przez wiele lat powstało mnóstwo strategii i narzędzi, które pomagają osiągnąć równowagę między tymi dwoma światami, a koło życia jest jednym z takich narzędzi.
Koło życia, znane również jako koło równowagi, jest wizualnym narzędziem wykorzystywanym do oceny i zrozumienia, jak zrównoważone jest nasze życie. Używając go, nakreślamy obszary swojego życia na okręgu, co jest uzasadnieniem jego nazwy. Jest to sposób często stosowany przez osoby z każdej branży, zawodu i etapu życia, aby pomóc osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym, zapewniając satysfakcję i skuteczność w najważniejszych dziedzinach życia.
Kategorie na kole życia
Koło życia można stworzyć wykorzystując aż 10 kategorii, w zależności od obszarów, na których skupiamy się w swoim życiu. Oprócz różnicy w liczbie kategorii, które można wybrać, nazwy przypisane do każdej z nich mogą się różnić w zależności od zasobów. Koło może być niezwykle elastyczne i ściśle dopasowane do nas personalnie. Jego najważniejszą istotą jest poprawa naszego życia, a nie skupianie się na mniej istotnych rzeczach.
Ogólne kategorie występujące w kole życia to:
- rozwój osobisty – ta kategoria często określana może być również jako „samorozwój” czy „nauka”. W niej zawiera się czas jaki poświęcamy na pracę nad swoimi rozwojowymi celami.
- kariera – kategoria kariery jest czasami dzielona na odrębne „koło biznesu”, aby można było podzielić je na dodatkowe podkategorie, na których koncentruje się nasza kariera.
- finanse – może być nazwane również „bezpieczeństwem finansowym” czy po prostu „pieniądze”, ale odnosi się to do sukcesu w zarządzaniu, budżetowaniu, oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy.
- relaks – czas poświęcony na odpoczynek i zabawę.
- środowisko – ta kategoria może służyć do oceny środowiska pracy lub domu.
- relacja – kategoria poświęcona budowaniu relacji z partnerem, randki, w zależności od osobistej sytuacji i preferencji.
- zdrowie – kategoria czasami rozdzielana jest na zdrowie fizyczne oraz emocjonalne.
- rodzina i przyjaciele – kategoria skupiająca się na budowaniu relacji z rodzinom i przyjaciółmi.
Różne style projektowania koła życia
Tworząc koło życia, można wybierać spośród kilku różnych projektów, które działają podobnie, ale przedstawiają informacje w nieco odmienny sposób. Warto wybrać projekt, który będzie łatwiejszy do zrozumienia i odczytania oraz taki, który najbardziej będzie nam odpowiadał w formie realizacji. Dwa podstawowe style koła równowagi życiowej to: pajęcza sieć i ciasto.
Pajęcza sieć
Ten styl bardziej przypomina wykres, ponieważ każdy segment składa się z linii, które dokładnie mierzą satysfakcję z danej kategorii. W rezultacie wygląda jak pajęczyna. Często widuje się, że ten styl jest używany do wygenerowanego komputerowo koła życia, ponieważ komputerom łatwiej jest go odwzorować.
Ciasto
Styl czasami określany jako oryginalny – to koło życia przypomina kawałki pizzy lub ciasta. Aby z niego skorzystać, oceniamy każdy obszar, a następnie rysujemy linię między segmentami.
Korzystanie z koła życia
Aby stworzyć i używać koło życia należy przede wszystkim określić główne obszary swojego życia oraz te na których najbardziej chcemy się skupić. Najistotniejsze jest zebranie ważnych wymiarów swojego życia, jak edukacja, kariera, rodzina, przyjaciele, zdrowie, finanse, relaks.
Gdy już określimy jakie kategorie są dla nas istotne, można przejść do utworzenia koła życia w postaci wykresu/diagramu. Ważne jest aby wykonane koło pomieściło wszystkie wybrane kategorie. Kolejnym krokiem jest ocenienie każdego z tych obszarów.
W swoim życiu prawdopodobnie doświadczamy sytuacji, w których niektórym obszarom lub rolom trzeba poświęcić więcej uwagi niż innym. Koncepcja koła życia polega na tym, że można znaleźć spełnienie i szczęście, jeśli znajdzie się właściwą równowagę między każdym wymiarem. Musimy spojrzeć na każdą kategorię i ocenić, ile uwagi obecnie jej poświęcamy w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza najniższą, a 10 najwyższą. Po ustaleniu wyniku kategorii zaznacza się ją w odpowiednim fragmencie koła.
Po naniesieniu wszystkich wyników można sprawdzić czy są one zrównoważone i wygląda to tak jakbyśmy tego oczekiwali. W życiu istotna jest równowaga pomiędzy różnymi aspektami życia. Warto zwrócić uwagę, czy są to dla nas zadowalające poziomy, czy coś należy zmienić.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.