Klawiterapia
Spis treści
Klawiterapia
Klawiterapia jest to innowacyjny sposób rozpoznawania oraz leczenia stosowany w refleksologii. Jest to stosunkowo nowa metoda, która została opisana przez Ferdynanda Barbasiewicza około roku 1960.
Technika ta bazuje na pobudzeniu układu nerwowego. Dokonuje się tego dzięki specjalnemu narządowi, który nazwany został „klawikiem” – stąd też nazwa terapii. Przyrząd ten może kojarzyć się z tradycyjnymi gwoździami – jednak jest on wykonany ze specjalnego materiału, tzw. stali chirurgicznej, a nie zwykłego metalu. Dodatkowo ostry koniec został tak wyprofilowany, aby nie uszkodzić skóry, w miejscach w któych się z nią styka.
Organizm ludzki ma zdolność samoregulacji swoich funkcji, samoodnawiania się, a czasem samoregeneracji chorych narządów. W Chinach od stuleci wykorzystuje się akupunkturę, która działa poprzez nakłucia igłą odpowiednich punktów. Obecnie na bazie akupunktury skóra poddawana jest działaniu niskiej temperatury, pola elektromagnetycznego, fal akustycznych, promieni laserowych, prądów elektrycznych czy klawików. Cały czas poszukuje się nowych punktów na powierzchni skóry, które odpowiadają za poszczególne narządy wewnętrzne. Właśnie takie poszukiwania skłoniły Barbasiewicza do utworzenia nowej metody.
Klawiterapia jest metodą całkowicie nieinwazyjną. W trakcie terapii korzysta się z jednego do nawet kilku klawików, które pomagają jednocześnie pobudzać więcej niż jeden punkt.
Podstawy naukowe
Doktor Barbasiewicz swoją metodę oparł całkowicie na badaniach naukowych. Każda osoba, która w jakikolwiek sposób zainteresuje się, aby móc leczyć innych tą specjalną techniką, powinna znać dogłębnie anatomię człowieka – głównie mowa tutaj o układzie nerwowym i krążenia.
Spiczasty koniec klawika ma za zadanie pobudzić impuls nerwowy, a ten następnie powinien dotrzeć do najważniejszych miejsc układu nerwowego.
Organizm ludzki jest tak zbudowany, że każda część wewnętrzna ciała ma swój odpowiednik w punkcie na powierzchni naszego ciała. Na podobnych podstawach bazuje akupunktura. Dlatego też konieczna jest znajomość bezbłędna całego układu nerwowego, żeby wiedzieć jaki punkt, czy też zestaw punktów, pobudzić na skórze, aby wpłynąć na daną chorobę.
Badania naukowe nie wykazały żadnych przeciwskazań do stosowania klawiterapii, poza skrajnym niedożywieniem czy zastosowanie rozrusznika serca u pacjenta. Dodatkowo transplantacja organów również wyklucza z możliwości skorzystania z tej terapii.
Zabiegi klawiterapii
Sam zabieg skupiony jest na wykorzystaniu klawików, które mają za zadanie pobudzić układ nerwowy i nadać im odpowiednich impulsów. Jednak pobudzanie układu nerwowego impulsami to nie wszystko. Dodatkowo wykorzystuje się również konwencjonalną rehabilitację ruchową, naukę, a także ogólną ochronę – w tym spotkania z psychologiem oraz dietetykiem.
Klawiterapia skutecznie pomaga w praktycznie wszystkich chorobach układu nerwowego. Tym sposobem można łagodzić różnego rodzaju bóle np. głowy, pomaga w leczeniu migren czy zamrożonych kończyn. Ostatnie badania przynoszą pozytywne wieści w terapii stwardnienia rozsianego, a także rehabilitacji po niedokrwiennym udarze mózgu.
Najnowsze badania wykorzystują także klawiterapię w psychiatrii, jako pomoc przy zaburzeniach osobowości, stanach lękowych, nerwicy czy zaburzeniach snu.
Kluczowym elementem tej metody jest holistyczne podejście oraz szczegółowa rozmowa z pacjentem. Podczas szczegółowego wywiadu można ustalić nie tylko pojawiające się objawy, ale przede wszystkim sedno problemów zdrowotnych.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.