Karty bramy w tarocie
Spis treści
Karty transformacji w tarocie
Każdy człowiek w pewnym etapie życia staje na swoistym rozdrożu, które wymaga od niego podjęcia trudnych niekiedy decyzji, dokonania niełatwych dla niego na daną chwilę wyborów, od których będzie zależał bieg jego dalszego życia. Do określenia tych ważnych i przełomowych momentów ludzkiej egzystencji służą w Tarocie karty, określane mianem Bram.
Zobacz też: Karty tarota dla początkujących
Co to są bramy w tarocie?
Bramy w Tarocie symbolizują ważne momenty w życiu Pytającego i jednocześnie wytyczają kierunek zmian. Są sygnałem, który nie pozwala Mu przejść obojętnie obok pewnych doświadczeń, które mogą być najważniejszymi w Jego życiu. W znacznym stopniu Karty Bramy dominują nad pozostałymi kartami Wielkich i Małych Arkan i mają pierwszeństwo w interpretacji rozkładu. Oznaczają wydarzenia, po których Pytający zostaje niejako zmuszony do radykalnej zmiany swojego życia, do uświadomienia sobie życiowej lekcji, a jeśli nie odrobi jej właściwie, co jakiś czas będzie wracał do niej i powtarzał ją. Karty Bramy można określić jako drogowskazy na drodze do szczęścia bądź też przestrogę przed klęską w wyniku dokonania niewłaściwego wyboru. Mają one również uzmysłowić Pytającemu, jak ważne są wydarzenia, w obliczu których staje, ponieważ będą one determinowały rozwój jego osobowości.
Jak interpretować bramy w rozkładach tarota?
Interpretacja Kart Bram zależy od techniki wróżenia, stosowanej przez Tarocistę. Jeśli stosuję on metodę odwróconych kart, wówczas Karta Bramy w pozycji pozytywnej oznacza, że brama jest otwarta dla Pytającego i może on podjąć wyzwanie, mające na celu zmiany nie tylko w jego życiu, ale także w jego osobowości, w jego światopoglądzie. Karta Bramy w pozycji negatywnej oznacza bramę zamkniętą i jest ostrzeżeniem dla Pytającego przed negatywnymi konsekwencjami jego decyzji i wyborów. Oznacza, że jakieś psychiczne bądź też fizyczne bariery nie pozwolą Pytającemu zrobić kroku naprzód i musi jeszcze wiele doświadczyć, by odnaleźć klucz do bramy, symbolizowanej przez kartę. Musi wówczas podjąć wysiłek, by zmierzyć się z sytuacją, lecz musi również mieć świadomość, że jeśli nie zdoła zmierzyć się z problemem, to prędzej czy później powróci on nawet wbrew jego woli.
Jeśli Tarocista nie stosuje metody kart odwróconych, wówczas o tym, czy dana brama jest otwarta bądź zamknięta, decydują karty sąsiadujące w rozkładzie.
Oczywiście, wybór zawsze pozostaje w gestii Pytającego – może on skorzystać z rad czy też ostrzeżeń tarota, może również zignorować przesłanie kart, wracając tym samym do punktu wyjścia i powtarzając lekcję, zapowiedzianą poprzez Kartę Bramę.
Rodzaje bram w tarocie
W Arkanach Małych wyróżniamy następujące Karty Bramy:
Trójka Buław – symbolizuje konieczność ruchu i zmiany poprzez wykorzystanie całej energii Pytającego, który musi podjąć działanie, by uwolnić się z tego, co go psychicznie ogranicza. Dla Pytającego jest to lekcja dbałości nie tylko o siebie, ale również o potrzeby i zdolności innych ludzi.
Piątka Kielichów – symbolizuje konieczność zrozumienia źródła i natury emocji, dzięki czemu Pytający będzie w stanie odróżnić cudze emocje od własnych. Oznacza, że Pytający będzie musiał zmierzyć się z silnymi uczuciami bólu, smutku, zazdrości, by osiągnąć dojrzałość emocjonalną.
Ósemka Kielichów – symbolizuje konieczność konfrontacji ze skrajnymi uczuciami, takimi jak: pasja, namiętność, niezależność, wolność, powodującymi wewnętrzny konflikt i emocjonalne rozdarcie. Lekcja ta zmusza Pytającego do przewartościowania swoich uczuć i zdobywania doświadczenia poprzez wsłuchanie się we własne emocje oraz poddanie się im nawet wbrew oczekiwaniom otoczenia.
Szóstka Mieczy – jest symbolem duchowego przełomu poprzez uwolnienie się od starych schematów myślowych, które dają Pytającemu poczucie bezpieczeństwa i otwarcie się na nowe marzenia, idee i rozwiązania.
Ósemka Mieczy – symbolizuje wezwanie do odważnych działań w warunkach, które wymuszają uległość Pytającego, który staje w obliczy konieczności zbudowania poczucia własnej godności i wartości pomimo zewnętrznych ograniczeń.
As Denarów – symbolizuje konieczność wykazania się kreatywnością i sięgania po wartości duchowe.
Szóstka Denarów – jest symbolem równowagi w dawaniu i braniu.
Dziewiątka Denarów – symbolizuje konieczność skupienia się nie tylko na wartościach materialnych, ale przede wszystkim na wartościach duchowych. Ma uświadomić Pytającemu, że nie może stać się niewolnikiem rzeczy materialnych, lecz musi zadbać przede wszystkim o rozwój swojej osobowości.
Dziesiątka Denarów – symbolizuje dbałość o dziedzictwo, które jest sumą tego, co Pytający otrzymał od swych przodków i tego, co pozostawi po sobie i co nie powinno być obciążeniem dla innych.
W Arkanach Wielkich Kartami Bramami są:
Śmierć – symbolizująca transformację, zakończenie pewnego etapu życia i rozpoczęcie nowego poprzez naturalny skutek obecnych wydarzeń bądź też wewnętrzną przemianę Pytającego lub osoby, z którą jest związany.
Wieża – symbolizująca upadek tego, co Pytający wypracował przez lata, z czym wiązały się jego nadzieje i w co wierzył. Upadek ten może dotyczyć zarówno sfery materialnej, jak i uczuciowej. Jest jednocześnie zapowiedzią odmiany na lepsze pod warunkiem, że człowiek pokona negatywne emocje, które zrodziły się na skutek zaistniałej sytuacji.
Sąd – symbolizująca zmartwychwstanie, odrodzenie, powrót do tego, co na daną chwilę wydaje się zakończone i niemożliwe. Zapowiada powrót do dawnych planów, przedsięwzięć, odrodzenie uczuć, ponowne nawiązanie kontaktów, które zostały zerwane z różnych przyczyn.
Świat – symbolizująca nowy etap życia Pytającego, otwarcie się na nowe możliwości. Jest zapowiedzią korzystnego rozwoju sytuacji, uwolnienia się od ograniczeń i lepszych perspektyw na przyszłość.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Tarot partnerski |
|
⭐Tarot online |
|
⭐Postaw tarota |
|
⭐Tarot Tak Nie |
|
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.