Kamień filozoficzny
Spis treści
Kamień filozoficzny
Kamień filozoficzny to legendarna substancja od wieków poszukiwana przez alchemików. Dzięki kamieniowi filozoficznemu można zamieniać metale nieszlachetne w szlachetne, leczyć wszystkie choroby i być wiecznie młodym. Poszukiwania kamienia filozoficznego miały wpływ na rozwój współczesnej nauki i filozofii.
Czy kamień filozoficzny istnieje?
Kamień filozoficzny od wieków był zagadką dla alchemików. Poszukiwania kamienia filozoficznego rozpoczęły się najprawdopodobniej w Egipcie. Stworzeniem jego zajmowało się wielu, między innymi Polak Michał Sędziwój. Zgodnie z alchemicznym poglądem wszechświat składał się z jednej substancji, która została podzielona na cztery żywioły. Dlatego nic nie jest jednorodne i składa się z wielu zmieszanych substancji. Zadaniem alchemików było uszlachetnienie każdego bytu i w pewien sposób oczyszczenie go ze wszelkich zbędnych elementów.
Kamień filozoficzny – co to ?
Tajemnicza substancja jaką jest kamień filozoficzny poszukiwana była od dawien dawna przez alchemików. Substancja ta miała zamieniać metale pospolite w złoto, ponadto miała ona przedłużać życie, odmładzać, leczyć ze wszystkich chorób, dawać możliwość kontaktowania się ze światem niematerialnym. Kamień filozoficzny występował również pod innymi nazwami. Nazywano go Bazyliszkiem, bo sprawiał, że rtęć krzepła i zamieniała się w złoto. Nazywano go również Salamandrą, bo był niepalny. Jeszcze inne określenia kamienia filozoficznego to: kameleon, Merkuriusz. W tradycji alchemii chrześcijańskiej panował pogląd że kamieniem filozoficznym jest sam Jezus Chrystus. Proces transmutacji zamieniania metalu nieszlachetnego w złoto miał trwać siedem dni i nocy, czyli tyle ile trwało stworzenie świata. Jednak w rzeczywistości alchemicy umierali nie odczekawszy się rezultatów swoich badań. Transmutacja przebiegała w specjalnym naczyniu nazywanym jajem filozoficznym. Rzekomo tylko jeden człowiek stworzył kamień filozoficzny, był to Nicolas Flamel alchemik francuski o którym można przeczytać w książkach o Harrym Potterze.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.