Kadzidełko
Spis treści
Kadzidełka
Kadzidełka to materiały roślinne, które są spalane w celu uwolnienia ich pachnących aromatów. Można je znaleźć w różnych formach np. patyczki, stożki, szyszki i pudry o zapachach od drzewa sandałowego, przez jaśmin, po palo santo. Kadzidło istnieje od wieków i nadal ma swoje miejsce w wielu rytuałach duchowych i religijnych w kulturach na całym świecie.
Kadzidło jest często palone podczas modlitwy, medytacji i ogólnej refleksji. Niektóre rodzaje kadzideł duchowych są również używane do oczyszczania powietrza w celu uświęcenia przestrzeni. Uważa się, że po spaleniu drewno i naturalne zioła oczyszczają przestrzeń, przyciągają pozytywną energię i odpędzają zło i negatywną energię. Istnieją specyficzne składniki botaniczne po spaleniu, które dobrze sprawdzają się w medytacji, ponieważ wywołują stany medytacyjne i pomagają uspokoić i zrelaksować umysł.
Dlaczego warto używać kadzidełek?
Aby oczyścić negatywną energię. Za każdym razem, gdy zamierzamy rozpocząć projekt, odprawić rytuał, a nawet poćwiczyć jogę, wcześniejsze palenie kadzidła może nadać temu ton. Płonąca szałwia lub kopal może być rytuałem oczyszczenia, pozbycia się negatywnej energii.
Wykorzystanie kadzidełek także pogłębia koncentrację podczas medytacji. Uważa się, że wiele zapachów pomaga poprawić koncentrację i skupienie, np. mięta pieprzowa i cytryna. Dodatkowo rytuał palenia kadzideł pozwala na połączenie się ze swoimi wspomnieniami. Dzieje się tak zwłaszcza jak wykorzystujemy ulubiony zapach, z którym mamy pewne wspomnienia. Warto spalić takie kadzidełko aby móc cofnąć się w czasie. Spośród wszystkich naszych zmysłów tylko węch dociera bezpośrednio do mózgu, dlatego korzystanie z kadzidełek może przywoływać wspomnienia.
Odpowiednio dobrane kadzidełko pozwoli na otworzenie się centrum serca, zwłaszcza jeżeli czujemy, że czakra serca jest trochę zamknięta. Pewne zapachy mogą pomóc w jej otwarciu np. jaśmin i róża – te dwa zapachy świetnie łączą się z miłością.
Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego warto sięgać po kadzidełka, jest także możliwość zrelaksowania się i odprężenia. Badania wykazały, że niektóre zapachy, szczególnie zapachy takie jak lawenda, mogą mieć uspokajający wpływ na nasz układ nerwowy. Użycie lawendy lub drzewa sandałowego, wywoła stan medytacji i spokoju.
Stało się też standardem, palenie kadzideł w religijnych i duchowych miejscach na całym świecie, od kościołów katolickich po ceremonie rdzennych Amerykanów. Taki zabieg pomaga połączyć się ze swoim poczuciem duchowości czy religii. Wiele rdzennych kultur wierzy, że palenie kadzidła wysyła nasze modlitwy bezpośrednio do Ducha.
W niektórych wierzeniach, każdy rytuał powinien opierać się na żywiołach. Zapalenie kadzidełka pozwala na włączenie ognia do danego rytuału. Ponadto wykorzystanie ich pozwala na szczególniejsze praktykowanie uważności, ponieważ pobudzanie zmysłów to świetny sposób na zaangażowanie się w teraźniejszości.
Zapachy kadzidełek
- drzewo sandałowe – to potężny środek oczyszczający i leczniczy. Uważa się, że patyczki z drzewa sandałowego pomagają zmniejszyć niepokój i promować uczucie spokoju, ponieważ głównym składnikiem drzewa sandałowego jest santalol, naturalny środek uspokajający, który może złagodzić nudności i zrelaksować umysł. Jest to również naturalny środek antyseptyczny, który może oczyszczać powietrze z bakterii.
- paczula – zapach ten wzmaga naszą energię życiową, a także polepsza samopoczucie poprzez pobudzenie układu nerwowego. Jego niezaprzeczalną zaletą jest minimalizowanie stresu, więc najczęściej wykorzystywane jest przy medytacji.
- lawenda – zapach ten to idealna opcja na wieczór, tuż przed snem. Poprawia ona jakość snu, uspokaja i jest niezwykle kojąca na wieczór.
- drzewo cedrowe – ten uziemiający i wzmacniający zapach ma na celu oczyszczenie powietrza, jednocześnie uspokajając umysł. Kadzidło z cedrem drzewnym jest ręcznie nasycane olejkami eterycznymi, dzięki czemu zapach jest delikatny i mniej przytłaczający niż wiele innych.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.