Atak paniki
Spis treści
Ataki paniki
W sytuacji stresowej człowiek jest zdolny do różnych zachowań, które w normalnych warunkach raczej by się nie wydarzyły. Atak paniki może być dla ludzkiego organizmu bardzo niebezpieczny. Jak go rozpoznać i odpowiednio zareagować?
Skąd się bierze atak paniki?
Atak paniki to zburzenie emocjonalne i zwykle dotyka ludzi w niespodziewanym momencie. Cierpią na nie osoby, które mierzyły się w przeszłości z traumami lub mają problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie i towarzystwie ludzi. Utrata bliskiej osoby, bolesne rozstanie, ciężki wypadek lub inne losowe sytuacje, w których psychika była narażona na poważny stres, mogą się przyczyniać do tego, że człowiek zacznie cierpieć na ataki paniki w późniejszym okresie.
Objawy ataku paniki
Człowiek, który zaczyna czuć narastające napięcie może spodziewać się, że skończy się to właśnie atakiem paniki. Chociaż objawy takiego zjawiska są dość powszechne i mogą także być odpowiedzią organizmu na zwykły stres, to kiedy bardzo się nasilają, wówczas nie są już tylko stresem. Co wtedy towarzyszy człowiekowi?
- Wzmożona potliwość. Podobnie, jak często w stresowej sytuacji, taki i podczas ataku paniki, dotknięta nim osoba zaczyna się pocić. Wzrasta ciśnienie i przez to nie ma możliwości skupienia się na niczym innym.
- Ucisk w klatce piersiowej. Niebezpieczny objaw, który może prowadzić do poważnych konsekwencji i powodować nawet zawał. Cierpiący na ataki paniki ludzie zaczynają się bać i ich serce pracuje na najwyższych obrotach, powodując niepokój i ból.
- Brak zorientowania w sytuacji. Może się tak zdarzyć, że chory kompletnie straci poczucie rzeczywistości. Nie będzie wiedział gdzie jest i co się dzieje, ani nie da rady normalnie funkcjonować czy też rozmawiać.
Jak reagować na taki paniki?
Jeżeli zdarzyło Ci się przeżyć silny stres i obserwujesz u siebie objawy podobne do tych, które sygnalizują atak paniki to musisz podjąć konkretne działania. Przede wszystkim warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Może się okazać, że potrzebna Ci będzie specjalna terapia, a wówczas sam nie dasz sobie rady. Specjalista może także dobrać odpowiednie środki uspakajające, które będziesz mógł zażyć w kryzysowej sytuacji i zapanować nad ciałem i umysłem. Dobrze jest także nauczyć się różnego rodzaju technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja i korzystać z nich, kiedy tylko jest okazja. Redukować wszelkiego rodzaju stresy można także poprzez regularną aktywność fizyczną.
Kiedy jesteś świadkiem ataku paniki u kogoś, kto znajduje się w pobliżu Ciebie, to przede wszystkim zachowaj spokój. Pamięta, że ta osoba najprawdopodobniej nie jest już zdolna do tego, aby logicznie rozmawiać i to, co robi niekoniecznie jest jej świadomą wolą. Zachęć chorego do spokojnego oddychania i zacznij oddychać razem z nim. Mów wyraźnie i bez pośpiechu, że jesteś obok i wszystko będzie zaraz dobrze. Nie wykonuj nerwowych ruchów, nie krzycz i nie histeryzuj. Chociaż zachowanie spokoju może być trudne, to uwierz, że tylko taka pomoc ma w tej chwili sens.
Brak reakcji na sytuacje, w których dopada Cię silny stres i wstyd przed podjęciem terapii mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Osoba, jaka cierpi na ataki paniki może zrobić sobie krzywdę lub ulec poważnemu wypadkowi, kiedy takie zdarzenie miało będzie miejsce poza domem. Dobrze jest więc zasięgnąć pomocy i nie krępować się, gdyż jest to zaburzenie jak każde inne. Odpowiednio szybko podjęta terapia i specjalne metody na opanowanie stresu mogą znacznie poprawić komfort życia i odnaleźć spokój.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.