Zasady wybaczania
Jak wybaczyć sobie błędy ?
Sztuka wybaczania od zawsze stanowi jeden z aspektów sensem bycia człowiekiem. Wybaczanie jest jedną z trudniejszych rzeczy, która może nas spotkać, lecz niekoniecznie wiąże się ona z tym, żeby wybaczać innym, lecz również sobie. Niech każdy sam sobie zada pytanie, czy łatwiej jest dawać, czy dostawać wybaczenie. Niemniej jednak temat ten dotyczy głównie wybaczaniu sobie. Po pierwsze, aby wiedzieć, jak bardzo jest to istotne, należy zdać sobie sprawę, jak taka decyzja może poprawić jakość naszego życia. Jest to uczucie, które przynosi ulgę i w konsekwencji szczęście. Łatwiej jest podchodzić wtedy do pewnych aspektów w życiu i przeżywać gorsze sytuacje. Jeżeli zastanawiasz się jak nauczyć się wybaczać sobie, to poniżej chciałabym Ci przedstawić porady, w których dowiesz się jak to zrobić.
Zasady wybaczania sobie
- Pierwszym krokiem, który powinno się zaakceptować, jeżeli jakaś zła sytuacja miała miejsce, to oswój się z poczuciem winy. Rozłóż na czynniki pierwsze rzeczy, które miały miejsce i przemyśl swoje zachowanie, zastanów się, dlaczego tak, a nie inaczej się postąpiło i skąd ewentualnie to mogło wynikać. Należy spojrzeć prawdzie w oczy i wziąć pełną odpowiedzialność za swoje czyny, czy słowa i starać się o wybaczenie. Jeżeli działania są pod wpływem premedytacji, należy również zdać sobie sprawę z tego, że nie warto krzywdzić w ten sposób ludzi.
- Drugim krokiem do wybaczenia jest również wybaczenie od osoby, którą się skrzywdziło. Co prawda przyniesie to na swój sposób ukojenie, lecz w pełni osiągniesz szczęście, jeżeli również sobie wybaczysz. Po przemyśleniu swoich błędów należy po prostu przeprosić.
- Sama świadomość tego, że człowiek jest istotą, którą popełnia błędy, jest budująca. Niezależnie od statusu finansowego, wykształcenia czy wieku, nikt nie jest i nie będzie idealny. Każdemu może się czasem podwinąć noga i jedyne co nam pozostaje, to nie poddawać się, nawet jeżeli popełniło się fatalne błędy.
- Pamiętaj, że rada, którą się słyszało od małego, czyli że należy się uczuć na cudzych błędach i wcale te słowa nie są takie puste. Wiadomo, że z każdej własnej porażki należy wyciągać odpowiednie wnioski, tak przeżycia niektórych ludzi w konfrontacji z Twoją intuicją mogą Ci dobrze podpowiedzieć, żeby czegoś nie robić.
- Należy być świadomym własnych zalet, wad i słabości. Wtedy łatwiej jest zrozumieć podłoże, które miało miejsce przy popełnianiu jakiegoś błędu. Jeżeli jesteśmy na coś bardziej lub mniej podatni i z tego tytułu czasem mamy jakieś problemy, to warto poprosić osoby z zewnątrz o pomoc lub porady.
- Musisz się zderzyć z falą poczucia winy i wstydu. Jest to jak najbardziej normalne, lecz postaraj się po prostu z tymi uczuciami oswoić. Należy spojrzeć prawdzie w oczy i nie chować głowy w piasek. Zawsze jeszcze spotka nas ten lepszy moment w życiu i jeżeli czujemy się w danej sytuacji źle, to po prostu należy poświęcić sobie więcej czasu na jej przepracowanie.
- Świadomość tego, że czasu już się nigdy nie cofnie, a wypowiedzianych słów czy czynów nie odwróci, jest kluczem do wybaczenia siebie. Zacznij mimo wszystko traktować się z szacunkiem i wyrozumiałością, jeżeli potrzebujesz chwilowej izolacji, to zrób to. Jeżeli masz ochotę płakać, to płacz. Musisz przeżyć swoją własną porażkę i wiedzieć, że świat na tym jednym błędzie się przecież nie kończy.
Tylko własna praca nad sobą może dać najbardziej zadowalające efekty. Jeżeli zmagasz się z jakimiś traumami lub innymi negatywnymi uczuciami, to nie bój się skorzystać z porady psychologa.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.