Jak się nie złościć ?
Spis treści
Sposoby radzenia sobie ze złością
Złość to niezwykle silna emocja, która często prowadzi do negatywnych zachowań i rani innych. Zdarza się, że najmniejsza nieprawidłowość wyprowadza Cię z równowagi i masz ochotę wyładować się na kimkolwiek, kto akurat jest obok? Czy takie zachowanie jest normalne i czy można zrobić coś, aby pozbyć się złości i agresji?
Dlaczego się złościmy?
Wpadanie w furię może mieć różne przyczyny. Złości nas to, że partner zrobił bałagan w łazience, że pies przewrócił kwiatki lub, że szef nie dał nam podwyżki. To naturalna reakcja na sytuacje, które nam się nie podobają i źle na nas wpływają. Złościmy się od najmłodszych lat i nie ma w tym nic dziwnego. Bywa jednak tak, że napady złego humory i agresji zdarzają się niezwykle często i to z błahych powodów, a osoba zła nie potrafi długo się uspokoić. Jak poradzić sobie ze złością żeby nikogo nie krzywdzić?
Co robić, aby pozbyć się napadów złości?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym większość nerwowych ludzi radzi sobie w codziennych sytuacjach.
- Naucz się wyrzucać złą energię. Nie musisz krzyczeć na dziecko lub partnera, kiedy wpadasz w zły nastrój, jednak mimo wszystko takie emocje warto z siebie wyrzucać. Zacznij biegać, ćwiczyć na siłowni lub robić coś innego, co pozwoli Ci wyładować energię. Dzięki intensywnym treningom nie będziesz mieć siły aby wyżywać się na bliskich. To także doskonała forma spędzania wolnego czasu i z pewnością dobrze wpłynie na Twoje zdrowie.
- Staraj się milczeć. Kiedy czujesz, że zaraz wybuchniesz, a dookoła są inni ludzi, to dobrze jest opuścić pomieszczenie. Złap trochę świeżego powietrza i policz do dziesięciu. Zamknij oczy i skup się na oddychaniu. Nawet, jeżeli Twoje zachowanie wyda się komuś niegrzeczne, to unikniesz awantury i pozwolisz sobie przemyśleć to, co zamierzasz powiedzieć, zanim z Twoich ust wypłynie o kilka słów za dużo.
- Pracuj nad sobą. Porozmawiaj z psychologiem, kiedy Twoje napady złości poważnie utrudniają Ci życie. Nauczysz się technik relaksacji i być może poznasz przyczynę swojego stanu, a wówczas łatwiej Ci będzie z nim walczyć.
- Pozwalaj sobie na relaks. Możliwe, że złościsz się, bo masz za dużo na głowie i nie możesz odpocząć. Śmiało więc wybierz się na weekend lub odpocznij po pracy i pozwól aby Twój umysł łapał pozytywne bodźce. Człowiek zrelaksowany i wypoczęty znacznie mniej ma powodów do złości,
Pokonywanie swoich wad i walka z nadmiernie wyrażaną złością przyniesie Ci wiele korzyści. Ludzie zwykle niechętnie przebywają w towarzystwie nerwusów, boją się ich i wolą nie wchodzić im w drogę. Możliwe, że Twój problem ma podłoże psychologiczne i wymaga pracy ze specjalistą, znacznie częściej jednak wpadamy w złość dlatego, że nie potrafimy radzić sobie z emocjami i w jest to reakcja obronna na stres a także wszelkie sytuacje, których się nie spodziewamy i źle na nas wpływają. Dobrze jest dać sobie szanse na zdrowe i spokojne życie i nauczyć się dbać o wewnętrzny spokój. Kiedy już poznasz siebie i zrozumiesz skąd bierze się nadmierna złość będzie Ci się żyło lżej i lepiej, a Twoich bliscy odetchną z ulgą. Warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się, czy masz problem.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.