Jak ją pocieszyć ?
Spis treści
Jak pocieszyć przyjaciółkę ?
Rola pocieszyciela nie jest łatwa i z pewnością nie każdemu odpowiada. Bywa jednak, że bliska osoba potrzebuje wsparcia. Takie sytuacje często wywołują w otoczeniu panikę, a nieumiejętne pocieszanie może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. W jaki sposób poprawić humor koleżance, która ewidentnie ma jakiś problem?
Jak skutecznie pocieszać?
Jeżeli przebywasz w towarzystwie kogoś, kto nie wygląda na szczęśliwego lub co gorsza zaczyna marudzić lub płakać, to z pewnością chciałabyś zrobić coś, aby pomóc. Niestety, często kiedy nie jest to bardzo bliska nam osoba nie bardzo wiemy co powiedzieć i na jakie gesty sobie pozwolić. Co natomiast zawsze warto zrobić?
- Wysłuchaj. Umiejętne słuchanie może pomóc. Osoba, która cierpi często ma ochotę się wygadać. Kiedy więc koleżanka zaczyna Ci się zwierzać, pozwól jej na to. Potakuj i skupiaj na niej wzrok, aby czuła się zauważona. Podczas rozmowy możesz także powoli zastanawiać się co mogłabyś zrobić, kiedy ona skończy już mówić
- Zapewnij o wsparciu. Dobrze jest dać komuś, kto cierpi słowo otuchy i zaznaczyć, że cokolwiek się dzieje chętnie pomożesz. Możesz także zwyczajnie zapytać, czy możesz coś dla niej zrobić, to dużo łatwiejsze niż wymyślanie na siłę co masz powiedzieć lub jakie podjąć działania.
- Nie udzielaj zbyt dużo porad. Nie wymądrzaj się i nie krytykuj rozmówczyni, nawet jeżeli uważasz, że postąpiła źle. Jeżeli to tylko koleżanka, a nie bliska przyjaciółka, to wystarczy jak powiesz, że rozumiesz jak się czuje i być może podpowiesz co zrobiłaś, jeżeli miałaś podobny problem.
- Możesz spróbować przytulić. Kiedy ktoś w Twoim otoczeniu płacze możesz spróbować wykonać gest, jakim jest objęcie. Jednak nie wszyscy lubią obcy dotyk, więc nie rób nic na siłę, zwłaszcza jeżeli Ty sama nie czujesz, że to dobry pomysł.
- Zajmij ją czymś. Dla cierpiącej koleżanki zbawienne może okazać się nowe zajęcie. Wymyśl więc coś, co możecie razem zrobić lub zaproponuj wspólne wyjście. Często osoba, która ma problem zwyczajnie szuka towarzystwa, a dobra zabawa na mieście lub propozycja wspólnej kawy mogą okazać się szybkim i łatwym sposobem na to, aby znów na twarz koleżanki wrócił uśmiech.
- Nie naciskaj. Nie wymuszaj na smutnej koleżance, aby zwierzyła Ci się i opowiedziała co ją trapi. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień i nie chcieć się tym dzielić z innymi. Pamiętaj o tym, aby nie obrażać się i nie wzdychać ciężko, kiedy ona nie ma ochoty na rozmowę. Daj jej czas i pozwól aby sama zdecydowała czy warto mówić Ci o swoich problemach.
Jak się zachować, kiedy kompletnie nie wiesz, jak pocieszyć koleżankę?
Nie masz pomysłu co mogłabyś powiedzieć lub co zrobić, aby koleżanka przestała się smucić. Źle się czujesz w towarzystwie kogoś, kto płacze lub użala się nad sobą? Spokojnie, nie musisz od razu zamieniać się w wielkiego pocieszyciela. Postaraj się jednak wysłuchać problemu i powiedz, że jest Ci przykro, ale nie wiesz jak pomóc. Takie zachowanie powinno dać drugiej osobie do myślenia i nie będzie już szukała u Ciebie wsparcia. Nie bój się, że ją zranisz. Pocieszanie kogoś jest trudną sztuką i nie każdy musi czuć się w tym dobrze. Ważne jest jednak, aby reagować kiedy widzisz, że z kimś dzieje się coś bardzo złego, a przytłaczające go problemy utrudniają mu życie. W takiej sytuacji daj znać komuś jej bliskiemu lub sama zaproponuj pomoc psychologa.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.