Jak być szczęśliwym człowiekiem ?
Jak być szczęśliwym ?
Nie ma chyba na świecie osoby, która ponad wszystko nie pragnie być szczęśliwą. Definicji szczęścia jest prawdopodobnie tyle, ilu jest ludzi – każdy ma swoje indywidualne wyobrażenie tego, jak powinno wyglądać jego życie, by mógł śmiało powiedzieć, że jest szczęśliwy. Dla jednym symbolem szczęścia jest miłość, dla innych pieniądze i zawrotna kariera zawodowa. Są i tacy, dla których szczęście oznacza bycie zdrowym i sprawnym. Definicja szczęścia w dużej mierze zależna jest od okoliczności życiowych, od tego, jak w danej chwili wygląda nasze życie. Można też powiedzieć, że w zależności od tego, co udaje nam się osiągnąć, z czasem modyfikujemy własną definicję szczęścia i uzupełniamy ją o to, co według nas da nam poczucie szczęścia.
Każdy marzy o tym, by jego życie było szczęśliwe. Po prostu szczęśliwe… to słowo zamyka w sobie wiele emocji i wiele pragnień. Nie jest jednak tak, że człowiek czuje się szczęśliwym przez całe życie. Być może są tacy ludzie na świecie, ale ja do tej pory nie spotkałam osoby, która mogłaby powiedzieć, że przez wszystkie dni i wszystkie chwile swojego dotychczasowego życia czuła się naprawdę szczęśliwa, że nic nie zakłóciło tego uczucia. Szczęście jest ulotne i niekiedy drobne niepowodzenie może je zmącić, sprawiając, że człowiek czuje się nieszczęśliwym.
Jak być szczęśliwym człowiekiem ?
Na szczęście składa się wiele rzeczy, które spotykają nas każdego dnia i które wywołują w nas pozytywne odczucia, które sprawiają, że czujemy się tak, jakby właśnie słońce wyjrzało zza chmur i uśmiechnęło się do nas. I to chyba jest najprostsza definicja szczęścia – szczęście to suma dobrych rzeczy, które przynosi nam życie. Sztuka bycia szczęśliwym opiera się przede wszystkim na docenianiu tych drobiazgów, na czerpaniu z nich przyjemności i na cieszeniu się z małych rzeczy. Zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje do szczęścia, powinniśmy nauczyć się doceniać to, co mamy i na tym właśnie budować swoje szczęście. Mówi się, że optymista widzi szklankę w połowie pełną, a pesymista – w połowie pustą. Szklanka przecież jest ta sama – inne jest jednak podejście do niej, inny sposób jej postrzegania. Podobnie jest ze szczęściem. Człowiek, który jedynie marzy o szczęściu, a nie potrafi docenić tego, co dobrego przynosi mu życie, zawsze będzie czuł się nieszczęśliwym, bo będzie widział jedynie to, czego nie ma i zawsze będzie żył w przekonaniu, że do szczęścia brakuje mu jeszcze wiele, zbyt wiele. Człowiek, który może o sobie powiedzieć, że jest szczęśliwym, potrafi dostrzegać dosłownie wszystko i potrafi odnaleźć poczucie szczęścia w uśmiechu nieznajomej osoby czy też zapachu kwiatów, które mija w drodze do pracy.
Szczęście zawsze trzeba dopomóc. Nie wystarczy wyłącznie o nim marzyć, licząc na to, że samo przyjdzie, bez naszego udziału, bez najmniejszego wysiłku z naszej strony. Można, owszem, poprzestawać na marzeniach o szczęściu, ale szybciej przyjdzie ono, jeśli podejmiemy konkretne działania, by zrealizować to, co da nam poczucie szczęścia. Nie da się marzyć o karierze pisarza, widząc w niej coś, co da szczęście, nie podejmując próby, by coś napisać, by potem poszukać możliwości zaistnienia jako pisarz. Nie da się marzyć o podróżowaniu po świecie, oglądając wyłącznie zdjęcia egzotycznych krain i myśląc: o jakże by mnie uszczęśliwił wyjazd do Australii. Jeśli człowiek czegoś naprawdę pragnie, znajdzie sposób, by to osiągnąć, zdobyć, ale musi podjąć działania. Marzenia są piękne, związane z nimi szczęście jest również piękne, ale bez naszego zaangażowania mogą okazać się wyłącznie czekaniem na cud.
Najlepszym sposobem na osiągnięcie szczęścia jest wyjście mu naprzeciw i podjęcie działań, by je odnaleźć. Warto jednak zawsze zaczynać od tego, co jest dla nas realne do uzyskania, jeśli w nasze starania włożymy odpowiednią energię. Pamiętajmy, że na szczęście składa się wiele małych szczęść, tych ulotnych i tych bardziej trwałych chwil w naszym życiu, które mają dodawać nam wiatru w skrzydła. To z nich można zbudować coś, co sprawi, że poczujemy się szczęśliwi, że będziemy mogli powiedzieć: tak, jestem szczęśliwą osobą! Nie stawiajmy sobie już na samym początku celu, który będzie dla nas niemożliwy do osiągnięcia i będzie to nas jedynie unieszczęśliwiało.
I na koniec… warto czuć się szczęśliwym samemu ze sobą. Nie można uzależniać swojego szczęścia wyłącznie od innych ludzi. Owszem, są oni ważni, ważne są relacje z nimi, ważna jest miłość, ważne są przyjaźnie. Jednak, jeśli człowiek nie potrafi czuć się sam ze sobą szczęśliwym, jeśli karmi swój umysł brakiem akceptacji siebie, kompleksami, niepowodzeniami, rozdrapywaniem starych ran z przeszłości, choć już nie może przecież cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić, jeśli uważa się za pechowca, to najprawdopodobniej nigdy nie będzie czuł się naprawdę szczęśliwym. Szczęście jest w nas samym i w sobie powinniśmy go szukać.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.