Jak być pewnym siebie
Spis treści
Jak zbudować pewność siebie ?
Pewność siebie to cecha, której wielu z nas pożąda i której zazdrościmy innym. Czym jest więc pewność siebie, skoro tak bardzo chcielibyśmy, by była częścią naszej osobowości?
Jak być pewnym siebie ?
Człowiek pewny siebie akceptuje siebie takim, jakim jest i dobrze czuje się we własnej skórze. Jest świadomy swoich niedoskonałości, ale nie przeszkadzają mu one w docenianiu samego siebie i nieustannej pracy nad sobą. Człowiek pewny siebie ma poczucie własnej wartości i rozumie, że nie wystarczy być, ale trzeba również wziąć życie w swoje ręce. Tu pocieszę tych, którzy marzą o pewności siebie. Nie jest to cecha, z którą rodzimy się. Nabywamy ją poprzez nieustanną pracę nad sobą i nie musimy jej wyłącznie zazdrościć innym, użalając się nad tym, że brakuje nam pewności siebie. Możemy ją po prostu w sobie wypracować.
Co składa się na pewność siebie? Pewność siebie na pewno nie wynika z tego, że ktoś jest arogancki w swoim zachowaniu, wywyższa się na każdym kroku i żyje w przekonaniu, że jest lepszym od innych. Grubiaństwo nigdy nie jest przejawem pewności siebie, choć wielu z nas mylnie postrzega osoby aroganckie jako pewne siebie. Pewność siebie to pokonywanie własnych lęków przy jednoczesnej świadomości ich istnienia. Pewność siebie to działanie wbrew wątpliwościom i umiejętność dążenia do realizacji wyznaczonych sobie celów pomimo przeciwności Losu.
Jak ćwiczyć pewność siebie ?
Człowiek pewny siebie ma pozytywne wyobrażenia o samym sobie. Darzy siebie sympatią i w pełni akcentuje swoje słabości oraz wady. Co więcej, potrafi ze swojej słabości uczynić swoją zaletę. Postrzega siebie jako kogoś naprawdę wartościowego, potrafi dostrzec swoje talenty i rozwijać je. Potrafi cieszyć się swoimi zaletami i mówi o nich bez fałszywej skromności. Jest wyrozumiały wobec siebie, potrafi wybaczyć sobie błędy i nie wyolbrzymia swoich wad, ponieważ wie, że każdy człowiek je posiada. Potrafi radzić sobie z wyzwaniami, które przynosi mu każdy dzień. Zachowuje się w sposób naturalny i jest po prostu sobą. Nie musi udawać przed innymi kogoś, kim w rzeczywistości nie jest, starając się dopasować do ich oczekiwań. Nie musi grać ani udawać. Potrafi ocenić siebie i swoje postępowanie. Zna motywy swoich działań, potrafi określić swoje uczucia i emocje. Pozwala sobie na słabości.
Jak możemy pracować nad pewnością siebie?
Przede wszystkim powinniśmy dbać o samych siebie, doceniając swoją wartość. Powinnyśmy realizować swoje potrzeby, nie skupiając się wyłącznie na tym, co musimy zrobić czy też na tym, co musimy z siebie poświęcić, by zadowolić innych. Możemy czasem pozwolić sobie na zdrowy egoizm, stawiając siebie na pierwszym miejscu. Musimy mieć świadomość, że spełniając oczekiwania innych ludzi nie zasłużymy sobie na ich akceptację czy miłość. Musimy nauczyć się motywować samych siebie i być wyrozumiałymi wobec błędów, które popełniamy, traktując je jako życiowe lekcje i wyciągając z nich wnioski. Musimy nauczyć się akceptować własne niedoskonałości, bo dzięki temu nie będziemy blokowali własnego rozwoju. Nauczmy się śmiać z samych siebie zamiast użalać się nad swoimi porażkami. Dystans wobec siebie to również element pewności siebie.
Człowiek pewny siebie nieustannie rozwija się, rozwija swoje zainteresowania, poszerza swoje horyzonty. Nie zatrzymuje się, lecz stara się czerpać wiedzę ze wszystkiego, co go otacza, a przede wszystkim z relacji z innymi ludźmi.
Czasami wystarcza zupełnie niewielka zmiana w nas samych, abyśmy zyskali pewność siebie. Zamiast więc zazdrości innym, popracujmy nad sobą. Przede wszystkim dla naszej korzyści.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.