Właściwości ylang-ylang
Spis treści
Jagodlin wonny
Jagodlin wonny, w Malezji nazywany potocznie „ylang-ylang”, jest gatunkiem rośliny z rodziny flaszowcowatych. Jego tradycyjnym obszarem występowania jest południowo-wschodnia Azja, głównie Półwysep Indyjski, Indochiński i Archipelag Malajski, a także północno-wschodnia Australia. Jako roślina uprawna została rozpowszechniona w strefie klimatu równikowego, między innymi w Oceanii. Potoczna nazwa „ylang-ylang” została przyjęta jako nazwa wytwarzanych z tej rośliny olejków. Jagodlin wonny jest zimozielonym drzewem lub krzewem i wyrasta na wysokość do dwunastu metrów. Posiada gładką korę koloru jasnoszarego, a jego zwisające gałęzie są długie i kruche. Liście mają kształt podłużny, owalny lub eliptyczny i mierzą nawet do dwudziestu trzech centymetrów. Brzegi blaszki są lekko karbowane. Zwisające kwiaty zbierają się w grona lub wierzchotki. Działki kielicha przyjmują owalny kształt. Owoce ylang-ylang tworzą owoc zbiorowy. Jagodlin rośnie w miejscach wilgotnych i półsuchych.
Właściwości lecznicze jagodlinu wonnego
Jagodlin wonny, a przede wszystkim pozyskiwany z niego olejek, ceniony jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. Posiada on właściwości niwelujące napięcie i redukujące stres. Między innymi dzięki temu jest wykorzystywany w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Jest stosowany w obniżaniu ciśnienia krwi i zwalczaniu bólów głowy. Ma także zapobiegać łysieniu i spowalniać je. Jagodlin wonny jest wykorzystywany, by przyspieszyć gojenie się ran. Pomaga w zwalczaniu problemów trawiennych oraz w leczeniu układu moczowego. Ylang-ylang jest pomocny w walce z trądzikiem. Ma również działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Zapobiega infekcjom i zakażeniom. Jest również popularnym afrodyzjakiem
Legenda ylang-ylang
Według legendy Ylang była dziewczynką zesłaną przez bogów na ziemię. Warunkiem jej pojawienia się na ziemi było powstrzymanie się przez nią przed jakimkolwiek kontaktem fizycznym z innymi ludźmi. Gdy Ylang dorosła, miała szaleńczo zakochać się w młodym mężczyźnie. Ten przez przypadek dotknął jej ręki podczas wręczania bukietu kwiatów. Za sprawą zaklęcia dziewczyna miała zamienić się w drzewo, nazwane później na jej cześć.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.