Inteligencja interpersonalna
Inteligencja interpersonalna w społeczeństwie
Inteligencja interpersonalna to tak naprawdę inteligencja, która pozwala ludziom jakoś funkcjonować w społeczeństwie. Każdy człowiek ma ją rozwiniętą na różnym poziomie, która pozwala każdemu z nas odnaleźć się pomiędzy ludźmi. Najważniejszą cechą tej inteligencji jest lubienie przebywania wśród ludzi oraz największe możliwości rozwoju i nauki w większym gronie. Rozwija się już na poziomie bycia dzieckiem, i tak naprawdę wtedy można zauważyć, jak nasza pociecha się w tym odnajduje. Objawia się to tym, że ma potrzebę częstego kontaktu z rówieśnikami lub bliskimi, wychodzenie pomiędzy ludzi sprawia mu przyjemność, np. do szkoły, kina, na plac zabaw. Należy pamiętać, że taki człowiek najbardziej się rozwija poprzez kontakt z ludźmi.
Inteligencja interpersonalna – czym jest i na czym polega?
Człowiek z wysoko rozwiniętą inteligencją społeczną potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji, która dotyczy kontaktów międzyludzkich. Wielką satysfakcję otrzymuje poprzez samo obcowanie z ludźmi. Swoją karierę zawodową zazwyczaj dostosowuje do rozwiniętych aspiracji, które pozwalają na rozwoju i współpracy z drugim człowiekiem lub grupą ludzi.
Oprócz tego można wyróżnić cechy, które zazwyczaj również trafnie definiują ten rodzaj inteligencji:
- lepsze kontrolowanie stresu i łatwiejsze radzenie sobie z nim,
- mniejsza podatność na manipulację osób trzecich,
- większa asertywność,
- łatwość nawiązywania nowych znajomości,
- umiejętność bycia kierownikiem,
- rozwinięta empatia,
- lepsze wyczucie w komunikacji niewerbalnej,
- wyrozumiałość i łatwość w rozwiązywaniu konfliktów,
- szeroka prospołeczność,
- rozwinięte zainteresowania i aspiracje na różnych płaszczyznach,
- większa chęć do działań charytatywnych i społecznych,
- lepsze reagowanie na słowa krytyki, czasem działają w sposób motywacyjny,
- łatwość w odgadywaniu intencji innych,
- lepsze kontrolowanie swoich emocji.
Osoby, które mają rozwiniętą inteligencję interpersonalną, z łatwością nadają się na bycie liderem. Najczęściej wysoka inteligencja interpersonalna pomaga w takich zawodach jak: nauczyciel, psycholog, prawnicy, księża i ogólnie to osoby na stanowiskach kierowniczych czy menedżerskich.
Nie należy jednak odnosić tej inteligencji tylko do bycia otwartym człowiekiem i potrzeby kontaktu z innymi. Często te osoby po prostu mogą lepiej rozumieć swoje emocje i cechują się większą akceptacją i samokrytycyzmem, niż osoby, które nie wykształciły sobie inteligencji na tak wysokim poziomie. Są doskonałymi przyjaciółmi, ponieważ łączą w sobie cechy bycia świetnymi doradcami i pocieszycielami. Dzieje się tak, ponieważ łatwo mogą się wczuć w sytuację drugiego człowieka. Przez to również można powiedzieć, że wykazują się świetnymi w byciu tolerancyjnymi.
Jak wyżej wspomniano, rozwija się ona na etapie bycia dzieckiem i tak naprawdę, to rodzice mają duży wpływ na to, w jaki sposób rozwinąć inteligencję społeczną. Przede wszystkim należy pokazać, że kontakt i rozmowa z ludźmi nie jest niczym złym, nawet jeżeli występuje duża różnica wieku. Dodatkowe ułatwienie kontaktu z innymi ludźmi to pokazywanie najmłodszym, że powinni się odnosić z szacunkiem do każdego człowieka, niezależnie od kategorii wiekowej, różnicy płciowej, sytuacji finansowej, wyglądu itp.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.