Inteligencja emocjonalna
Na czym polega inteligencja emocjonalna ?
Inteligencja emocjonalna jest niezależna od poziomu naszego IQ, ale ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie. Wskazuje na naszą zdolność do określania i rozpoznawania uczuć zarówno własnych, jak i innych ludzi. Mówi o poziomie naszej samoświadomości, a więc wiedzy o naszych stanach emocjonalnych. Daje nam świadomość własnych ograniczeń i możliwości bez odnoszenia ich do opinii innych ludzi. Umożliwia nam również panowanie nad własnymi emocjami tak, abyśmy nie reagowali impulsywnie na świat zewnętrzny. W odniesieniu do innych ludzi mówi o naszej empatii, asertywności, perswazji, zdolności do przywództwa i umiejętności współpracy z innymi ludźmi.
Inteligencja emocjonalna jest niezbędna do tego, abyśmy właściwie funkcjonowali w społeczeństwie. W zależności od tego, w jakim stopniu zdołaliśmy ją w sobie rozwinąć, daje nam możliwość nazywania i identyfikowania własnych stanów emocjonalnych i stanów emocjonalnych osób, z którymi mamy styczność w ciągu dnia. Każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że to właśnie emocje są motorem napędowym naszych działań i większość rzeczy robimy właśnie pod wpływem emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Wyłącznie od nas zależy, w jaki sposób ukierunkujemy nasze emocje i w jaki sposób pozwolimy, by miały wpływ na nasze decyzje, sposób bycia, wybory czy przemyślenia.
Można śmiało powiedzieć, że cała nasza rzeczywistość składa się z komunikatów i czynników, które mają wpływ na nasze emocje. Emocje budzą w nas wydarzenia, których jesteśmy uczestnikiem, relacje między ludźmi, przekazy medialne. Żyjemy w świecie, w którym wyłączenie własnych emocji, całkowite zdystansowanie się wobec otoczenia, jest wręcz niewykonalne. Nic więc dziwnego, że inteligencja emocjonalna jest nam niezbędna do tego, abyśmy byli w stanie zrozumieć i świat, i innych ludzi.
Właściwie ukształtowana inteligencja emocjonalna rzutuje na nasze relacje z ludźmi i ma znaczący wpływ na jakość naszego życia towarzyskiego. Daje nam umiejętność radzenia sobie ze stresem i czerpania radości z tego, co przynosi nam życie. Pozwala nam na kontrolowanie samych siebie i wyczuwanie emocji osób, z którymi przebywamy. Emocje mobilizują nas i ułatwiają nam wyciąganie wniosków. Prawda jest taka, że bazując wyłącznie na intelekcie i spychając emocje na dalszy plan naszego życia nie osiągniemy sukcesu, na jaki pracujemy. Dzięki intelektowi możemy osiągnąć naprawdę wiele, ale to właśnie umiejętność zarządzania własnymi emocjami sprawia, że możemy być najlepszymi w tym, czym się zajmujemy. Rzecz jasna, w życiu nie da się bazować wyłącznie na intelekcie czy też wyłącznie na emocjach. Dopiero połączenie inteligencji racjonalnej (IQ) z inteligencją emocjonalną (EQ) daje nam możliwość pełnego wykorzystania naszego potencjału i naszych zdolności. Człowiek inteligentny emocjonalnie potrafi pogodzić to, co podpowiada mu rozum z tym, co dyktuje mu serce. Potrafi znaleźć równowagę.
Osoba inteligentna emocjonalnie potrafi kontrolować swoje emocje, potrafi zarządzać nimi i szanuje uczucia innych ludzi. Liczy się z ich zdaniem. Nigdy nie krytykuje ani siebie, ani innych. Jest świadoma swoich błędów i potrafi przeprosić za swoje zachowanie. Wie, w jaki sposób zmotywować siebie i innych do działania. Potrafi rozwiązywać problemy. Jest otwarty na nowe doświadczenia, nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy inteligencja emocjonalna jest cechą wrodzoną czy też nabytą. Wielu psychologów twierdzi, że poziom naszej inteligencji emocjonalnej nie jest uwarunkowany naszą genetyką i rozwija się przez nasze życie. Jest więc czymś, czego możemy się nauczyć.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.

O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.