Instynkty...
Spis treści
Instynkt macierzyński
Posiadanie dziecka zmienia każdą kobietą w kobietę-matkę. Chwila narodzin jest niekiedy bardzo trudna, jednak z pewnością dla większości kobiet także niezwykle wzruszająca i szczególna. Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek od razu nasuwa się pojęcie takie jak instynkt macierzyński. Czym jest i czy rzeczywiście przychodzi każdej kobiecie nagle i wyraźnie można go zaobserwować?
Czym jest instynkt macierzyński?
Instynkt macierzyński, to wrodzona zdolność do utrzymania przy życiu i zapewnienie bezpieczeństwa potomkowi, Pojawia się on nie tylko u ludzi. Zwierzęta także dbają o swoje narodzone dzieci i karmią je oraz pielęgnują, dopóki te nie będą gotowe same o siebie zadbać. U człowieka jednak pojęcie to kojarzy się jeszcze z emocjami takimi jak czułość, miłość i potrzeba bliskości, a także używane jest jako chęć i potrzeba posiadania dzieci w przyszłości. Wiele kobiet obwinia się i obawia, że nie da sobie rady z noworodkiem, a kiedy już się on pojawia często mają wrażenie, że nie potrafią odpowiednio się nim zająć. Dlaczego tak się dzieje i co może być tego powodem?
Czy mogę nie mieć instynktu macierzyńskiego?
Coraz więcej kobiet odważnie deklaruje, że nie chce mieć dzieci, a bycie mamą wydaje im się czymś abstrakcyjnym. Czy to więc oznacza, że nie mają one instynktu macierzyńskiego? Ludzi, od zwierząt odróżnia wolna wola, dzięki której każdy może zdecydować, czy kontakty seksualne mają zakończyć się ciążą. Człowiek to także myśląca istota, która wie, że wychowanie dziecka, nie polega tylko na karmieniu go kilka miesięcy, a stanowi poważną deklarację na lata, a niekiedy nawet na całe życie. Kobiety, które nie chcą mieć dzieci zwyczajnie mogą mieć inne życiowe cele, co nie oznacza, że gdyby zostały matkami, to nie byłyby w stanie zapewnić dziecku opieki i zadbać o nie.
Dlaczego czuję, że nie mam instynktu macierzyńskiego?
Zostałaś już mamą, jednak masz wrażenie, że to wszystko miało wyglądać inaczej? Nie wiesz jak karmić maluszka, a ubieranie i kąpanie go wydaje Ci się niezwykle stresujące? Dlaczego masz wrażenie, że nie jesteś dobrą mamą, a instynkt nie pojawił się sekundę po porodzie, tak jak obiecywali?
- Być może jesteś zmęczona porodem i emocjami. Poród to ogromny wysiłek, a kiedy zostajesz mamą towarzyszą Ci skrajne emocje. Euforia i jednocześnie strach. Nie chcesz zrobić dziecku krzywdy, więc martwisz się i denerwujesz czy wszystko robisz dobrze.
- Porównujesz się z innymi. Obserwujesz inne matki w szpitalu lub pamiętasz, jak odwiedzałaś koleżanki i z zazdrością patrzysz jak szybko i sprawnie przewijają maluszka i karmią? Spokojnie, Ty też się tego nauczysz. Niewiele jest kobiet, które od pierwszej sekundy wiedzą co robić, a może nawet w ogóle takie nie istnieją? Z każdym dniem i z każdym kolejnym dzieckiem kobieta po prostu coraz mniej się stresuje i przyzwyczaja do nowej roli.
- Nigdy nie lubiłaś cudzych dzieci. Boisz się tego, że po porodzie nie zdołasz być idealną mamą, bo nigdy nie cieszyło Cię przebywanie z cudzymi dziećmi i nie miałaś do nich podejścia? Instynkt macierzyński często określa się, jako miłość do dzieci i wrodzoną potrzebę ich posiadania. Mimo wszystko kiedy już zostaniesz mamą, to swojego małego człowieka będziesz traktowała zupełnie inaczej niż wszystkie maluszki znajomych. Nie martw się więc na zapas i zwyczajnie ciesz się na myśl o tym, że zostaniesz lub zostałaś mamą.
Posiadanie instynktu macierzyńskiego ukryte jest w każdej kobiecie, jednak po porodzie często walczą one z emocjami czy nawet w skrajnych wypadkach z depresją. Hormony i stres związany z nową rolą wpływają często na to, że kobieta boi się iż nie podoła. Dobrze jest sobie uświadomić, że kiedy nadejdzie czas z pewnością może odnaleźć w sobie instynkt, który pozwoli jej wychować dziecko na szczęśliwego człowieka.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.