Ile trwa zakochanie ?
Spis treści
Na pewno każda z nas przeżyła zakochanie. Żadna z nas nie ma wątpliwości, że może to być niesamowite, uskrzydlające uczucie, które jednak może być też powodem cierpień. W tym artykule dowiesz się, jakie są etapy zakochania i co dzieje się z naszym ciałem, gdy się zakochujemy.
Zakochanie, a nasz organizm
Zakochanie to stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem spełnienia i radości. Zazwyczaj jest on poprzedzony pociągiem do innej osoby. Jest to stan na tyle silny, że kiedy jesteś, zakochana może on wpływać na Ciebie na tyle, że będziesz podejmować szereg błędnych decyzji. Tutaj na scenę wchodzi też dziedzina nauki zwana neurobiologią, wyjaśnia ona, że kiedy czujesz do kogoś pociąg, układ nerwowy wpływa na układ hormonalny w ten sposób, aby przygotować ciało do seksu. Kiedy jednak tej osoby zabraknie, wszystkie te procesy zostają zahamowane. Takie gwałtowne zmiany w organizmie, powodują rozchwianie, w różnych układach naszego ciała co w rezultacie sprawia, że w ciele zmniejsza się poziom serotoniny. No, a to powoduje, że tracisz zainteresowanie jakąkolwiek aktywnością, masz mniejszy apetyt i zdecydowanie obniżoną zdolność koncentracji. Na drugim biegunie mamy też wzrost acetylocholiny, który prowadzi do obsesyjnych i powtarzających się myśli o pożądanej przez Ciebie osobie. Jak widzisz zakochanie to proces mocno związany z chemią Twojego ciała, ale jakie są jego etapy?
Etapy zakochania
Jeśli zastanawiasz, się jak wygląda proces zakochiwania się po kolei, zapoznaj się z jego trzema etapami.
- Pragnienie i pożądanie, zaczyna się od pierwszego spojrzenia na tę osobę, może się to wydawać dziwne, że dwoje nieznajomych nagle, zaczynają czuć to „coś”. Rzucacie sobie zalotne spojrzenia, czujecie w brzuchu legendarne motylki i tym samym zadurzacie, się w sobie co naturalnie prowadzi do pierwszego etapu zakochania. Na tym etapie u kobiet ciałem rządzi estrogen, u mężczyzny testosteron.
- Fascynacja i zauroczenie, jest to etap, kiedy Twoje myśli skupiają się na osobie, w której się zakochujesz. Kiedy jest ona blisko Ciebie, serce bije Ci dwa razy mocniej, pocisz się, a Twoje nogi zaczynają dygotać. Wszystko to oczywiście wina hormonów w Twoim organizmie. To również przez nie często nie możemy się wysłowić przy ukochanej osobie.
- Zaangażowanie, nie da się przez całe życie zostać na etapie pożądania, każda relacja w zupełnie naturalny sposób ewoluuję z czasem. Przebywając, ze sobą stale zaczynamy dostrzegać nie tylko zalety, ale i wady danej osoby. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi też proza życia, praca, rachunki, problemy. Jeśli jednak to, co łączy Cię i Twojego partnera jest czymś wyjątkowym, dwa początkowe etapy zakochania zmienią się w zaangażowanie, a Tobie i Twojemu partnerowi pozostanie tylko dbanie o waszą relację.
Ile trwa zakochanie?
Tutaj odpowiedzi naukowców są bardzo różne, jest to jednak bardzo krótki czas, bo od kilku tygodni do maksymalnie roku. Według badań wygląda na to, że wiek ma duże znaczenie w tym procesie, bo im jesteście, z Twoim obiektem westchnień młodsi, tym krócej trwa ten etap, ale równocześnie jest bardziej intensywny. Zakochanie zatem to proces złożony, pełen chemii i skomplikowanych operacji Twojego organizmu, ale poza tą biologiczno-nuerologiczną otoczką to bardzo piękny czas w życiu, każdego z nas. Mówiąc krótko: warto się zakochiwać!
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Postaw prawdziwego tarota na miłość |
|
⭐Jak odzyskać miłość ? |
|
⭐Wróżby miłosne |
|
⭐Tarot online |
|