Przykłady wartości
Spis treści
Hierarchia wartości
Hierarchia wartości jest to zakres wartości wyższych i niższych, w których ustala się moralny i ideologiczny porządek życia. Kolejność tych wartości jest mocno dyskutowana i trudna do ustalenia, ponieważ dojście do wniosku jest procesem subiektywnym, będzie zależeć to od perspektywy osobistej, grupowej, edukacyjnej, kulturowej i społecznej.
Dużą liczbę wartоści mоżna uporządkować w hierarchii, aby zademonstrоwać ich znaczenie w odniesieniu do innych, gdzie w grę wchodzą między innymi wartоści duchowe, intelektualne, artystyczne, mоralne.
Aby jaśniej określić pоjęcie hierarchii wartоści, rozważne jest zdefiniowanie, czym jest hierarchia, a co jest wartоścią, ze względu na jej charakter, cechy, znaczenie i wpływ na życie człowieka. Hierarchia to zоrganizowana struktura, w której ważne skale lub systemy o większym lub mniejszym znaczeniu są ustanowione w tym samym śrоdоwisku. Wartоść jest czymś, co ma w sobie pewien stopień kategorii, który wpływa na istotę ludzką, która nadaje znaczenie i która może być użyta do decydowania lub uzasadniania.
Hierarchia wartości wymaga, aby człowiek miał bardzo klarowny i przefiltrowany system swoich wartości, ponieważ dla niego jest kierunek osobisty i społeczny. Nie oznacza to jednak, że wartości są niezmienne i nie mogą się zmieniać w czasie.
Charakterystyka wartości
Hierarchia wartości będzie zależeć od trzech bardzo ważnych elementów:
- Każdy określa najważniejsze wartości zgodnie ze swoimi potrzebami, zainteresowaniami, aspiracjami, wyszkoleniem, swoimi uwarunkowaniami osobistymi i społecznymi.
- Drugim elementem są wartości, które mają związek z osobistymi preferencjami.
- Trzecim elementem, który ma wpływ, jest sytuacja, w której dana osoba żyje, ponieważ to ona determinuje pozycję i preferencję jej hierarchii wartości.
Dzięki tym trzem wymienionym powyżej elementom można wyróżnić następujące cechy:
- Wartości mają dwa bieguny, pozytywny i negatywny jako dobro i zło
- Istnieje hierarchia społeczna, moralna i etyczna.
- Wartości same w sobie są jakością i nie determinują ilości, czyli nie są policzalne.
- Są również elastyczne, ponieważ mogą się zmieniać w czasie zgodnie z doświadczeniami i potrzebami jednostek
Rodzaje wartości
Istnieje wiele różnych wartości, w tym 12 głównych, które są klasyfikowane jako: osobiste, rodzinne, uniwersalne, materialne, ekonomiczne, ludzkie, etyczne, pragmatyczne, estetyczne, społeczno-kulturowe, moralne i duchowe. Oto niektóre z najważniejszych:
Uniwersalne wartości. Obejmują one reguły relacji i społeczeństwa ustanowione i narzucone przez społeczność w określonych czasach i zgodnie z określonymi potrzebami.
Wartości religijne. Są to te, które są ustanowione przez każde nachylenie, doktrynę lub wyznanie religijne; Mogą być wierzeniami pogańskimi lub zintegrowanymi i uznawane na całym świecie
Wartości moralne. Wynikają one z relacji ze społeczeństwem i są przydatne w podejmowaniu decyzji, ponieważ podlegają etycznemu.
Wartości biologiczne. Są one znane jako te, które wynikają z podstawowych potrzeb człowieka, takich jak między innymi żywność, zdrowie, mieszkanie, opieka osobista.
Wartości ekonomiczne. Odnoszą się do wartości fizycznych i bogactwa; To takie, które zaspokajają materialne, handlowe potrzeby towarów, przedmiotów, itp.
Wartości psychologiczne. Są to te, które obserwuje się poprzez ludzkie zachowanie.
Walory estetyczne. To te, które skupiają się na pięknie jako głównym obiekcie, szukają równowagi, funkcjonalności i wizualnego oddziaływania.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.