Właściwości gorczycy
Spis treści
Gorczyca
Gorczyca jest rodzajem rośliny należącym do rodziny kapustowatych. Typowym gatunkiem gorczycy jest Sinapis alba L, zwany również gorczycą białą lub jasną. Obszarem występowania roślin tego rodzaju jest przede wszystkim Europa Południowa, w tym obszary Morza Śródziemnego, Afryka Północna, a także niektóre regiony Azji. Jako antropofit zadomowiony występuje także na terenie Polski. Kwiaty gorczycy zawierają cztery działki kielicha i cztery płatki korony ułożone na krzyż. Jej owoce to krótkie okrągławe łuszczyny. Gorczyca określana jest mianem pospolitej rośliny przyprawowej. Nasiona niektórych gatunków znalazły zastosowanie jako surowiec wykorzystywany do produkcji musztardy.
Właściwości lecznicze gorczycy
Gorczyca słynie nie tylko ze swoich walorów smakowych. Już w Starożytności doceniano jej wartości lecznicze. Uśmierzano nią bóle zębów, czy brzucha, leczono zatrucia grzybami i jadem węży. W starożytnym Rzymie i Grecji gorczycę stosowano jako afrodyzjak, zaś w Chinach mąkę gorczycową w połączeniu z miodem i wywarem z kwiatów lilii wykorzystywano do usunięcia plam lub przebarwień występujących na skórze. Gorczyca wciąż jest popularna w ziołolecznictwie. Swoje zastosowanie znajduje chociażby w walce z dolegliwościami układu pokarmowego. Nasiona gorczycy jasnej zawierają od piętnastu do osiemnastu procent śluzu w skórce. W ten sposób pomagają wytworzyć warstwę ochronną błony śluzowej. Ponadto łagodzą bóle żołądka. Gorczyca jest wykorzystywana przeciwko stanom zapalnym żołądka i jelit, nadkwasocie i wrzodom. Całe nasiona powodują efekt przeczyszczający, przez co są wykorzystywane w leczeniu zaparć. Rozdrobnione – pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Pozytywnie wpływają na trawienie.
Właściwości magiczne gorczycy
Gorczyca posiada również właściwości, które wykorzystywane są przez wierzących w magię. Podobno posypanie progu jej ziarnkami odstrasza złe moce. Rozstawiona po domu w słoikach ma zapewniać bogactwo. Gorczyca znana jest również w kulturze jako symbol wiary, jak również symbol cierpienia lub namiastki trosk.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.