Energia Chi




Spis treści
Życiowa siła – czym jest energia Chi
Chi (znane również jako Qi) zazwyczaj tłumaczone jest jako „witalna siła życiowa”. Jednak Chi zdecydowanie wykracza poza proste tłumaczenie. Zgodnie z chińską klasyczną filozofią „Chi” jest siłą, która ma moc tworzenia i łączenia wszystkich rzeczy we wszechświecie. Paradoksalnie: wszystko i nic.
W tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie Chi lub Qi ma dwie główne gałęzie. Pierwsza z nich to fizyczna i odżywcza część Qi. Stanowi ją powietrze, woda oraz pożywienie, jakie przyjmujemy każdego dnia. Z kolei druga gałąź Chi to ta mniej istotna. Są to płyny życiowe oraz energia jaka przepływa przez ciało. Gałąź Qi stanowi rzeczy, które są przez nas przyjmowane i czynimy częścią nas. Druga – Chi – jest tym co już stało się naszą częścią, a my uwalniamy to tak, aby kontynuować cykl życia.
Brak równowagi i zakłócenia płynącej siły odpowiadają za większość dolegliwości fizycznych, psychicznych oraz emocjonalnych. Aby odpowiednio zrozumieć koncepcję energii Chi, należy najpierw zapoznać się z koncepcją Yin-Yang. W skrócie Yin to część odpowiadająca Qi, która jest bierna, ciężka, ciemna, zimna oraz solidna i opadająca, odpowiadająca fizycznej i brutalnej stronie wszechświata, a Yang to strona eteryczna, aktywna, gorąca i wschodząca. Najistotniejsze jest, że Yin i Yang nie mogą istnieć poza sobą, są jednością i utrzymują się w odpowiedniej równowadze. Podobnie jest z energią Chi – musi być zrównoważona, aby zachować dobre zdrowie.

Zaburzenia w równowadze Chi
Energia Chi musi zostać zachowana w równowadze, aby zapewnić zdrowie. Tym samym oznacza to, że jeżeli pojawi się pewna nierównowaga Chi, to może pojawić się choroba z różnymi objawami. Objawy uzależnione są od rodzaju Chi i tego czy występuje niedobór energi Chi czy jej nadmiar. W medycynie chińskiej, głównym zadaniem, jest właśnie leczenie braku tej równowagi. Przykładowymi metodami, jakie mogą pozwolić na wyleczenie, są akupunktura, zioła serie ćwiczeń czy masaże.
Niedobór Chi może przybierać różne formy, np. brak snu, schronienia czy czystej wody lub świeżego powietrza. Innymi słowy, niedobór Chi, powodowany jest przez brak podstawowych rzeczy, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei nadmiar Chi może powstać w wyniku toksyn środowiskowych tj. zanieczyszczone powietrze lub woda, a może wynikać również z nadmiernej aktywności fizycznej, przejadania się, stresu lub silnych, negatywnych emocji.
Jak utrzymać energię Chi w równowadze
Jeżeli energia Chi jest zaburzona, może przejawiać się to w zmęczeniu, drażliwości, zaburzeniach równowagi hormonalnej, bólu, osłabieniu mięśni czy nawet w postaci depresji.
Aby utrzymać energię Chi w równowadze, zalecane jest wypróbowanie technik oraz praktyk umysł-ciało. Czyli mowa tu o tai chi, jodze czy medytacji. Istotne jest również odpowiednia ilość snu, aby uniknąć zmęczenia. W niektórych przypadkach konieczna jest akupunktura.
W przypadku zaburzenia równowagi energii Chi, konieczne jest także, odnalezienie przyczyny jej braku, a nie tylko leczenie objawów. Najczęściej przyczyną może być brak odpowiednich składników odżywczych lub zbyt przetworzona żywność. W takich wypadkach należy też wprowadzić odpowiednią dietę. Inną przyczyną, równie często się pojawiającą, jest stres. W takim przypadki najlepiej jest odpuścić i „wrzucić na luz”. Ogromne znaczenie ma redukcja stresu, np. poprzez ekspozycję na słońce (wzmożone wytwarzanie witaminy D) oraz wodę.
Energia Chi w sztukach walki
W sztukach walki, energia Chi, wykorzystywana jest przede wszystkim do podejmowania decyzji. Jest to też ważny aspekt aktywności i siły jaka wywodzi się z organizmu. Koordynacja ruchowa, która jest niezwykle ważne w walkach, to nie tylko mięśnie i siła, ale również pewna decyzyjność o wykonaniu, bądź nie, ruchu.
Energia Chi pozwala na prawidłową kontrolę oddechu oraz łączy techniki fizyczne, oddechu i energii w jeden wspólny cel. Podczas świadomego korzystania z energii Chi można poprawić swoją witalność, a tym samym techniki sztuk walki.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.