Empatia
Jak rozwijać empatię ?
Empatia to umiejętność człowieka do wczuwania się w stan emocjonalny drugiej osoby. Może również przejawiać się jako przypisywanie komuś innemu własnych odczuć, dotyczących określonej sytuacji. Psychologia wyróżnia empatię emocjonalną, a więc zdolność do odczuwania stanów psychicznych innych ludzi oraz poznawczą, która polega na przyjęciu sposobu myślenia i postrzegania z perspektywy drugiego człowieka.
Empatia jest więc zdolnością do postawienia siebie samego w sytuacji kogoś innego i umiejętnością wczucia się w jego myśli, emocje, doznania. Każdy, kto wyróżnia się empatią, jest w stanie wyobrazić sobie, co czuje ktoś inny i jest w stanie spojrzeć na daną sytuację jego oczami. Empatia to nic innego jak współodczuwanie. W skrajnych przypadkach może nawet wiązać się z odczuwaniem fizycznego bólu i cierpienia osoby, którą empata tylko obserwuje.
Empatia jest czymś w rodzaju hamulca w świadomości człowieka. Dzięki niej potrafi on kontrolować zachowania agresywne, potrafi postawić się w sytuacji kogoś innego, co umożliwia mu zrozumienie jego uczuć i emocji. Dzięki empatii człowiek nie jest w stanie skrzywdzić drugiej osoby, ponieważ jest w stanie wyobrazić sobie to, co będzie czuła na skutek jego działań. Oczywiście, każdy z nas ma empatię rozwinięta na innym poziomie i są również ludzie pozbawieni tej wrażliwości, co czyni ich ślepymi emocjonalnie.
Empatia kojarzy się nam z czymś pozytywnym. Sprawia, że człowiek odbierany jest jako osoba wrażliwa, współczująca, wyrozumiała i zdolna do okazywania emocji. Dzięki zdolności do empatii jest on w stanie stworzyć więź z innymi, jest otwarty na niesienie pomocy, okazywanie wsparcia i nigdy nie ocenia kogoś innego poprzez pryzmat jego zachowania. Może nam mówić o dojrzałości człowieka, jego samoświadomości i mądrości, ponieważ jest on w stanie nie tylko wykazać się pełnym zrozumieniem, ale zdolnością poszanowania uczuć kogoś innego. Oczywiście, w skrajnych przypadkach empatia może okazać się również i słabością, ponieważ możemy stać się celem tych, którzy manipulując naszymi emocjami, są w stanie wykorzystać nas do realizacji własnych celów.
Dlaczego więc empatia jest nam potrzebna? Jak już wcześniej wspomniałam, empatia jest rodzajem hamulca dla nas samych, a przede wszystkim umożliwia nam panowanie nad samym sobą, nad tą ciemniejszą stroną naszej osobowości. Każdy z nas ulega nie tylko pozytywnym emocjom, ale również i tym negatywnym. Są sytuacje, w których każdy z nas może odczuć gniew, rozgoryczenie, nienawiść, co z kolei może prowadzić do chęci wyładowania swoich frustracji na kimś innym. Zdolność do empatii sprawia, że w sytuacjach krytycznych potrafimy powstrzymać się skrzywdzeniem drugiego człowieka, ponieważ jesteśmy w stanie poczuć to, co on poczuje, jeśli nasza reakcja będzie zbyt gwałtowna, impulsywna. Dzięki umiejętności wczuwania się w sytuację drugiego człowieka, potrafimy kontrolować samych siebie. Rzecz jasna, empatia nie może iść w parze z naiwnością i bezgranicznym zaufaniem wobec intencji innych ludzi, ponieważ nie zawsze mamy do czynienia z kimś, kto w równym stopniu, co my, jest w stanie postawić się w naszej sytuacji, jest w stanie wyczuć nasze emocje. Empatia ma więc swoje plusy i minusy, lecz jest również czymś, co świadczy o naszym rozwoju i naszym człowieczeństwie. Zdecydowanie lepiej być empatą niż osobą, która nie potrafi współodczuwać i dąży do osiągnięcia swoich celów idąc po przysłowiowych trupach, gdyż nie jest w stanie wczuć się w psychikę człowieka, którego wykorzystuje i rani.
Trzeba po prostu żyć tak, by nie czynić innym, co nam jest niemiłe.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.