Efekt placebo
Spis treści
Efekt placebo
Chorując lub cierpiąc na różnego rodzaju dolegliwości często możemy spotkać się z pojęciem efektu placebo. Ile razy zdarzyło się zrobić lub zjeść albo wypić coś, co niemalże od razu postawiło nas na nogi, mimo tego, że mogłoby się wydawać iż w ogóle nie zadziała? Skąd bierze się ludzkie przekonanie o mocy niektórych specyfików? Jak działa efekt placebo i dlaczego tak często ma miejsce?
Czym jest efekt placebo?

Efekt placebo to działanie lub jakakolwiek substancja, która mimo iż jest zupełnie neutralna dla naszego organizmu, to sprawia wrażenie, że ma właściwości lecznicze. W przypadku leków, produkty które wywołują złudne wrażenie wyglądają jak inne tabletki, a ich sposób dawkowania i podawania także niczym nie różni się od tradycyjnych medykamentów. Efekt placebo można także osiągnąć poprzez np. rozmowę ze specjalistą, fachową poradę dotyczącą zdrowia czy wykonanie odpowiednich ćwiczeń lub aktywności.
Dlaczego efekt placebo ma miejsce?
Bardzo często bywa tak, że silne leki i inne substancje, jakie należy choremu przepisać mogłoby zagrażać jego zdrowiu lub być nie do końca bezpieczne. Ludzie, którzy cierpią skłonni są podjąć ryzyko i przyjąć wszystko, byle tylko pozbyć się bólu i choroby. Jak wiadomo niezwykle silny wpływ na nasz stan ma jednak psychika. Pozytywne nastawienie i wiara w to, że robimy coś, co pomoże może rzeczywiście sprawić, że poczujemy się lepiej. Dokładnie tak jest w przypadku efektu placebo, a zażywając lub robiąc coś, w czego działanie wierzymy, rzeczywiście skłaniamy nasz mózg to tego, aby w pewien sposób działał i uzdrawiał nas oraz dodawał sił.
Podczas badań nad różnego rodzaju lekami, często stosuje się właśnie placebo. Część pacjentów dostaje rzeczywisty lek, a część zupełnie obojętną dla zdrowia pigułkę, która jednak wygląda tak samo. Wszyscy, którzy podlegają testom mają za zadanie ocenić swój stan podczas przyjmowania substancji, nie wiedzą oni jednak czy zażyli prawdziwe lekarstwo. Niejednokrotnie zdarza się więc, że deklarują poprawę samopoczucia i zdrowia, mimo iż nie przyjęli niczego, co mogłoby mieć na nie rzeczywisty wpływ z medycznego punktu widzenia.
Od czego zależy efekt placebo?
Kiedy efekt placebo może być silniejszy? Od czego zależy to, czy pacjent poczuje się lepiej?
- Od formy podania leku. Najsilniej na ludzki organizm działa substancja placebo podana w formie zastrzyku, gdyż wydaje się że tak inwazyjne działania muszą przynosić efekty.
- Od chęci wyzdrowienia. Chory, który chwyta każdą alternatywę po to, aby poczuć się lepiej ma niezwykle silnie nakierowany na poprawę zdrowia umysł. Wiara w skuteczność leków powoduje, że doszukujemy się oznak poprawy w najmniejszych szczegółach.
- Od sytuacji w jakiej dostajemy lek. Polecony przez lekarza specyfik wydaje się niezwykle wiarygodny, tak więc często sprawia, że kiedy go przyjmujemy czujemy się pewniej. Ma to duży wpływ na poprawę naszego stanu zdrowia.
Efekt placebo ukazuje, jak duży wpływ na ludzki organizm ma umysł. Pacjent, który choruje, jednak głęboko wierzy w to, że lek zadziała często szybko widzi efekty, nawet jeżeli zażywa coś, co w żaden sposób na zdrowie nie wpływa. Jest to więc dowód na to, że warto dbać przede wszystkim o dobry humor i nastawienie do życia. Oczywiście przy różnego rodzaju ciężkich schorzeniach czy chorobach nie jest wskazane podawanie substancji, które w żaden sposób nie będą na pacjenta działać. Różnego rodzaju zioła, czy metody medycyny niekonwencjonalnej to także często coś, co wywołuje efekt placebo. Ładnie pachnące i naturalnie wyglądające zioła czy tabletki z pewnością nasuwają myśl o zdrowiu i bliskości z naturą, dlatego często są stosowane i wybierane np. w leczeniu bólów głowy czy lekkiego przeziębienia.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.

O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.