Właściwości bergamotki
Spis treści
Dzika Bergamotka jest rośliną często spotykaną na obszarze Ameryki Północnej. Jej działania lecznicze są szeroko znane i gruntownie przetestowane ot, chociażby przez północnoamerykańskie plemiona Indian. Cieszy się również bogatym zastosowaniem ezoterycznym. Co to za roślina? Jakie ma działania lecznicze? W jakim celu jest ona wykorzystywana? Rozwińmy ten temat.
Specyfika Dzikiej Bergamotki
Występuje ona na obszarze Ameryki Północnej. Charakteryzuje się tym, że jest rośliną odporną na niskie temperatury. Jest również wieloletnia. Zwykle wyrasta na wysokość oscylującą od 50 do 120 cm. Dziką bergamotkę spotkamy w formie dużych kępów. Można się zastanowić, na jakiej glebie ona wyrasta. Jeśli planujemy posadzić tę roślinę na swoim przydomowym ogródku, musimy mieć na uwadze, że w stanie naturalnym potrzebuje ona gleby żyznej i wapiennej. Taka właśnie występuje na rozległych preriach kontynentu północnoamerykańskiego. Liście dzikiej bergamotki mają przepiękny, aromatyczny zapach. Mają kształt lancetowaty. Ich długość waha się między 5 a 8 cm. Dziką bergamotkę spotkamy w wariancie białym, czerwonym i fioletowym. Kwiaty tej rośliny rozkwitają między majem a czerwcem. Warto zaznaczyć, że ów roślinkę cechuje miododajność. Po raz pierwszy została sklasyfikowana w 1753 roku.
Leczniczy charakter Dzikiej Bergamotki
Na wstępie pojawiła się wzmianka o jej użyciu przez Indian Północnoamerykańskich w celach leczniczych. Zastosowanie dzikiej bergamotki jest szerokie. Warto bowiem zaznaczyć, że jest źródłem tymolu. Ów tymol jest substancją antyseptyczną wykorzystywaną, chociażby w produkcji płynów do płukania jamy ustnej. Uznawana jest również za środek walki z przeziębieniem. W kompozycji z miodem podawana jest w charakterze antybiotyku. W dawnych czasach odnoszenie ran w trakcie bitew i potyczek było na porządku dziennym. Nie inaczej sprawa wyglądała wśród Indian, którzy nie raz walczyli między sobą bądź z kolonistami. Znali oni wyśmienite remedium na zapalenie skóry i odkażanie ran. Okład z dzikiej bergamotki przeciwdziałał rozprzestrzenianiu się zakażeń. W czasach, gdy stomatologia dopiero raczkowała, stosowana była również do odkażania jamy ustnej i walki z próchnicą. Dzika bergamotka pełniła też rolę środka pobudzającego i wiatropędnego. Ciekawostką, którą być może zainspiruje czytelniczki, jest użycie bergamotki jako maseczki do włosów.
Magiczne zastosowanie Dzikiej Bergamotki
W świecie ezoteryki dzika bergamotka jest szeroko znana i stosowana. Gorąco wierzy się w jej skuteczność. Trudno wyobrazić sobie rzucanie zaklęć magicznych bez wzmocnienia ich działania przez tę roślinę. Jest ona gwarantem bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. Istnieje silne przekonanie ezoteryków w pomocny charakter dzikiej bergamotki. Ma ona przyciągnąć miłość i pieniądze. W arsenale ezoteryczek i współczesnych czarownic praktykujących magię miłosną prócz lubczyku nie zabraknie dzikiej bergamotki.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.