WWO




Spis treści
Wysoko wrażliwe dziecko
Wysoka wrażliwość u ludzi wydaje się być cechą pozytywną i często tak właśnie jest, jednak takie osoby mają sporo więcej życiowych rozterek i wahań nastrojów. Duża empatia i delikatność sprawiają niejednokrotnie, że nie umieją oni pogodzić się ze złem i długo przeżywają porażki. Co się dzieje, kiedy wysoka wrażliwość dotyka dziecko? Jak można rozpoznać, że mały człowiek czuje silniej i mocniej od innych, a przede wszystkim jak mu pomóc?
Dziecko wysoko wrażliwe, czyli jakie?

Istnieje kilka cech charakteru, które mogą świadczyć o tym, że Twój maluch został obdarzony wyjątkową wrażliwością.
- Ogromna empatia. Małe dzieci często z czułością obchodzą się z zabawkami, zwierzętami czy innymi ludźmi. Dziecko, które jest wysoko wrażliwe będzie jednak znacznie silniej okazywać emocje i będzie dużo chętniej wyrażało uczucia do bliskich.
- Ostrożność w kontaktach z innymi. Maluch, który silniej odczuwa emocje może być dużo bardziej nieufny wobec nowych osób. Może mieć problemy z wymazaniem negatywnych wspomnień o członkach rodziny, których widziało kiedy byli źli lub podnosili głos.
- Silna intuicja. Masz wrażenie, że Twoje dziecko jest dość apatyczne i często bywa zamyślone? Może zdarza mu się nie chcieć gdzieś pójść lub od początku nie ufać komuś, kogo poznaje bez wyraźnej przyczyny. Ludzie z wysoką wrażliwością dużo silniej czują cudzą energię i szybciej są w stanie rozpoznać ludzkie intencje.
- Duża kreatywność. Maluszek świetnie sobie radzi z malowaniem czy pisaniem? Opowiada ciekawe historie i lubi czytać bajki? To także cecha dzieci wysoko wrażliwych. Ze względu na to, że lubią analizować i rozmyślać, są duszami artystycznymi i lubią kontakt ze sztuką oraz możliwości tworzenia.
- Wrażliwość na bodźce. Dzieci wysoko wrażliwe mogą odczuwać duże przesycenie bodźcami, dlatego Twój syn lub córka mają prawo czuć się szybko zmęczeni głośną muzyką, mogą być rozdrażnieni w tłumie ludzi, a także odczuwać mocny stres w nowych sytuacjach.
Jak wspierać wysoko wrażliwego malucha?
Młody człowiek obdarzony niezwykle dużą wrażliwością od najmłodszych lat potrzebuje wsparcia. Mądry rodzic pomoże mu zrozumieć jego wartość i być może ułatwi przejście przez życie, mimo że zawsze będzie mu już towarzyszyła wysoka empatia i skłonności do przeżywania każdej emocji.
- Okazuj dużą czułość. Miłość i opieka rodzica mogą być dla takiego dziecka oazą bezpieczeństwa i powodować, że nawet kiedy coś je trapi i głęboko dotyka wie, że może się u nich schronić. Dobrze jest więc nie odmawiać maluchowi rozmowy i zapewniać, że to co czuje nie zawsze jest złe.
- Przeżywaj emocje razem z dzieckiem. Kiedy Twoje dziecko ma dobry humor, także staraj się uśmiechać, a kiedy coś je martwi poświęć czas i zaproponuj rozmowę. Nie zostawiaj go samego z natłokiem myśli i nie dopuszczaj, aby dręczyło się czymś, co bez problemu możecie wspólnie rozwiązać.
- Dopinguj. Doceniaj każdy mały krok, jaki zrobi dziecko. To, że dla innych nie stanowi problemu publiczny występ, to nie oznacza, że Twój maluch także musi to robić. Ciesz się jednak z jego sukcesów i zawsze zapewniaj, że jesteś dumna, kiedy przełamuje bariery. To może zachęcić go do próbowania nowości i nieco zmniejszyć poziom stresu w sytuacjach, których się obawia.
Wysoka wrażliwość u małego dziecka nie musi stanowić problemu, gdyż często z wiekiem nabiera ono pewności siebie i nie jest już tak lękliwe i wrażliwe. Posiadanie cech takich jak empatia czy zdolność odczytywania cudzych emocji mogą być pomocne w życiu i sprawić, że dziecko wyrośnie na wartościowego człowieka. Od najmłodszych lat dobrze jest dawać mu wsparcie i zrozumienie, dzięki któremu każdy lęk i obawa będą stawały się łatwiejsze do pokonania. Miłość rodzica może pomóc nieśmiałemu maluszkowi uwierzyć w siebie i żyć w zgodzie ze swoją wrażliwą naturą, ale bez zbędnego stresu.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.