Związek poligamiczny
Spis treści
Czym jest poligamia i jak wyglądają takie związki?
Poligamia w większości kultur jest tabu, a co za tym idzie wzbudza wiele kontrowersji. Wielożeństwo, bo tym właśnie jest poligamia, jest obecnie legalna w niewielu miejscach na świecie np. w niektórych częściach Azji, krajach bliskiego wschodu czy w państwach afrykańskich. Z tego artykułu dowiesz się czym jest, jakie są jej uwarunkowania kulturowe oraz jaka jest różnica między poligamią a poliandrią.
Czym jest poligamia i jakie są jej uwarunkowania kulturowe?
Poligamia jest zjawiskiem społecznym, które polega na zawarciu małżeństwa, bądź pozostawaniu związku jednego mężczyzny z kilkoma kobietami. Najczęściej taki rodzaj związku jest legalny w państwach, w których wyznawany jest islam. W większości krajów europejskich natomiast jest ona prawnie zakazana, a jej praktykowanie nierzadko podlega sankcjom karnym i ostracyzmowi społecznemu. Warto zaznaczyć, że poligamia, nie jest odkryciem współczesności. Już w państwach starożytnych takich jak Indie czy Egipt była często praktykowana. Miała najczęściej podłoże seksualne, ale zdarzały się też przyczyny materialne. Im „portfel” mężczyzny był zasobniejszy, tym więcej żon czy kochanek mógł posiadać. Najbogatsi mężczyźni (najczęściej władcy) posiadali ogromne haremy, gdzie jednak tylko jedna kobieta była żoną oficjalną. Jednak ten historyczny rodzaj poligamii był zupełnie inny od tego występującego dzisiaj.
Jakie mogą być przyczyny poligamii?
Poligamia może mieć wiele przyczyn. W społeczeństwach, gdzie jest ona zabroniona może być uwarunkowana przez nadmierny pociąg seksualny lub, w sytuacji, kiedy partnerzy zaczynają mieć problemy w związku, a mężczyzna uważa, że gdyby miał więcej partnerek, z którymi by żył, dzieliłyby ono między siebie obowiązki względem jego. Powody oczywiście mogą też być inne:
- brakuje w związku zaufania, osoba trzecia może wtedy być powiernikiem sekretów i doradcą;
- strony związku nie poświęcają sobie wystarczająco dużo uwagi i zaczynają jej szukać „na zewnątrz”;
- niedowartościowanie jednej ze stron związku i uważanie seksu z większą ilością kobiet czy mężczyzn za nobilitację i tym samym podnoszenia poczucia własnej wartości;
- brakuje w relacji dopasowania seksualnego, może się wtedy rodzić, przekonanie, że kolejna osoba w związku da to czego jeden z partnerów pragnie.
- w społeczeństwach, gdzie poligamia jest legalna sprawa wygląda zgoła inaczej i poligamia ma zupełnie inne przyczyny:
- uwarunkowania ekonomiczne, zasada jest prosta im więcej żon i dzieci, tym więcej rąk do pracy, a więc i bardziej wydajna uprawa ziemi i szybsze gromadzenie majątku;
- uwarunkowania geograficzne w miejscach, gdzie długie, zdrowe życie jest rzadkością, a dziko żyjące plemiona są dziesiątkowane przez choroby i wojny poligamia zapewnia przedłużenie istnienia populacji, dzieje się tak np. w Afryce.
Poliandria, a co to takiego?
Dowiedziałaś się już co to poligamia, skąd się bierze i dlaczego ma tak różne przyczyny występowania w różnych miejscach globu, ale czym jest jeszcze jedno dość egzotycznie brzmiące zjawisko, czyli Poliandria? Otóż jest to sytuacja odwrotna, czyli kiedy to kobieta ma wielu mężów bądź partnerów w tym samym czasie. To zjawisko społeczne było już znane w starożytności, gdzie liczba kobiet była nieproporcjonalnie duża ze względu choćby na wojny (działo się tak np. w Sparcie). Tybet z kolei jest miejscem, gdzie takie związki, są relacjami tradycyjnymi, stosowanymi do dziś. Często w tamtych regionach zdarza się poliandria braterska, czyli taka, w której to kobieta bierze za mężów braci. Wśród Tybetańczyków takie związki były ważne, po to, aby utrzymać wszystkie odziedziczone ziemie lub jeśli istniała potrzeba większej wydajności przy uprawie roli.
Sama oceń czy poligamia i poliandria powinna być zjawiskiem w pełni legalnym i usankcjonowanym prawnie, czy jednak powinna pozostać w strefie tabu w naszym kręgu kulturowym.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Jak uratować zwiazek ? |
|
⭐Związki karmiczne |
|
⭐Jak zakończyć związek ? |
|
⭐Tarot partnerski online |
|
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.