Niechęć do facetów
Niechęć do mężczyzn
Problemy w relacjach z płcią przeciwną nie są ani czymś rzadkim, ani czymś wyjątkowym. Czasami jednak mogą przyjąć dość skrajną formę. Nie chodzi tu o sytuacje, w których kobieta odczuwa niechęć do konkretnego mężczyzny. Nie każdy człowiek budzi w nas pozytywne emocje i nie każdego jesteśmy w stanie obdarzyć sympatią, choć sami nie wiemy, dlaczego akurat ta osoba sprawia, że jesteśmy wobec niej negatywnie nastawieni. Coś nas od tej osoby odpycha i nie potrafimy tej niechęci przełamać. Tak po prostu się dzieje i nie mamy obowiązku lubić każdego, kto pojawia się w naszym życiu.
Problem pojawia się jednak wówczas, kiedy niechęć wzbudza w nas nie jedna czy nawet kilka osób, ale wszystkie, a ich wspólnym mianownikiem staje się ich płeć. Kiedy zaczynamy odczuwać wręcz wstręt do każdego mężczyzny, którego mijamy na ulicy. Kiedy nasza niechęć do nich staje się problemem z kontaktach, budząc w nas strach, przygnębienie lub obrzydzenie. Staje się to uciążliwe dla nas, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyeliminować czynnika, budzącego niechęć, z naszego życia. Pociąga to za sobą problemy w pracy, problemy w relacjach z innymi, a nawet lęk przed wyjściem z domu.
Androfobia
Psychologowie zajęli się zjawiskiem wstrętu kobiet do mężczyzn i określili je mianem androfobii. Wbrew pozorom nie jest to choroba rzadka – badania wykazują, że cierpi na nią 9% populacji kobiet. Poczuciu wstrętu do mężczyzn mogą towarzyszyć również inne objawy, między innymi takie, jak: zawroty głowy, duszność, kołatanie serca, trudności z racjonalnym myśleniem, zaniżone poczucie własnej wartości, stany lękowe, mdłości, problemy żołądkowe. Specyficzność problemu sprawia, że kobieta, zmagająca się z androfobią, nie potrafi mówić otwarcie o swoich odczuciach, uważając je za coś nienaturalnego, coś, co może spotkać się z brakiem zrozumienia ze strony innych. Nie ma też często świadomości, że to, co czuje, jest przejawem choroby, która jest już znana i która najprawdopodobniej jest efektem jakichś traumatycznych przeżyć, często sięgających korzeniami do dzieciństwa. Na szczęście, jak większość chorób, jest uleczalna, choć jej leczenie może być długotrwałe i będzie wymagało determinacji ze strony kobiety. Androfobia jest bowiem głęboko zakorzeniona w podświadomości i wymaga pomocy terapeuty, który za pomocą odpowiednich technik i leków, jest w stanie pomóc uporać się ze wstrętem do mężczyzn. A dzięki temu kobieta jest w stanie odzyskać panowanie nie tylko nad swoimi emocjami, ale również nad swoim życiem. Ważne jest również wsparcie bliskich i chęć pokonania problemów przez pacjentkę.
Wstręt do mężczyzn nie czyni kobiety, która się z nim zmaga, jakimś dziwadłem, choć sama zapewne może tak siebie postrzegać. Ważne, aby spojrzała na swój problem nie na jako jakieś wynaturzenie, ale coś, z czym będzie w stanie się uporać i coś, z czym mogą zmagać się również inne osoby. Zyskanie przez nią świadomości, że nie jest osamotniona w swym problemie i że przy odpowiedniej pomocy może się z nim uporać, to pierwszy krok ku podjęciu decyzji o walce z zaburzeniami emocjonalnymi. Ważne, aby starała się pomóc samej sobie i podjęła leczenie, dzięki któremu odzyska poczucie równowagi w swoim życiu i będzie w stanie normalnie funkcjonować. Wstręt do mężczyzn nie przeminie samoistnie, ale można go całkowicie wyeliminować dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.