Depresja...
Spis treści
Jak wspierać osobę z depresją ?
Przebywanie w towarzystwie kogoś, kto zmaga się z ciężką chorobą, jaką jest depresja nie należy do łatwych. Człowiek, który cierpi bywa zamknięty w sobie, a niejednokrotnie potrafi także zranić bliskich i odpychać ich od siebie. Jeżeli ktoś, kogo kochasz lub znasz cierpi na poważne zaburzenia nastroju, to dobrze jest wiedzieć jak należy zachować się w jego towarzystwie i czego nie mówić, aby nie pogorszyć jego stanu.
Czy należy bać się ludzi z depresją?
Dojrzały człowiek wie, że nikogo nie należy dyskryminować, ani spychać na margines. To, że kolega z pracy ma depresję nie oznacza, że należy go unikać i ucinać każdy temat do rozmowy, kiedy tylko pojawia się w pobliżu. Wrogość i strach wymalowany na Twojej twarzy może powodować u chorego dyskomfort i pogarszać jego samopoczucie. To jednak naturalne, że masz obawy przed tym, aby przy kimś obarczonym taką chorobą zachowywać się całkiem swobodnie. Nie chcesz w końcu urazić go ani skrzywdzić.
Czego nie mówić osobie z depresją?
Zastanawiasz się, jakie tematy możesz poruszać, rozmawiając z ukochaną osobą, która walczy z depresją? Dużo łatwiej Ci będzie, kiedy zapamiętasz kilka ważnych zasad.
- Nie bagatelizuj stanu chorego. Nie mów cierpiącemu na depresję, żeby nie przesadzał i nie użalał się nad sobą. To nie jest dobry moment na Twoje wywody i mądrości i możesz mieć pewność, że one nie pomogą. Depresja to poważne zaburzenie, a traktowanie jej jak zwyczajnego złego humoru i zrzędzenia jest zwyczajnie nie na miejscu i świadczy o Twoim braku klasy i taktu.
- Nie opowiadaj o nieszczęściach innych ludzi. Nie dokładaj cierpiącej osobie zmartwień i nie utwierdzaj jej w przekonaniu, że innych też spotykają problemy. Uwierz, że taki człowiek ma dość swoich zmartwień i nie radzi sobie z emocjami, więc nie obarczaj go dodatkowymi problemami innych ludzi.
- Nie próbuj pocieszać na siłę. Nie mów osobie z depresją, że wszystko będzie dobrze lub żeby wzięła się w garść. Cierpi na poważne zaburzenia, więc może to tylko sprawić, że poczuje się jeszcze gorzej, kiedy zda sobie sprawę z tego, że nie może się nawet uśmiechnąć.
- Nie zamęczaj rozmową na siłę. Nie wypytuj o samopoczucie, nie opowiadaj plotek i nie zamęczaj chorego nurtującymi Cię problemami. Chociaż to normalne tematy, to poruszane zbyt często mogą sprawić, że człowiek z depresją zmęczy się Twoim towarzystwem i jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
Co więc możesz zrobić, aby pomóc komuś, kto cierpi na depresję?
Chociaż wydaje Ci się, że żaden temat do rozmowy nie jest dobry, kiedy druga osoba cierpi na zaburzenia nastroju, to jednak jest coś, co możesz dla niej zrobić.
- Wysłuchaj jeśli jest potrzeba. Szukanie na siłę tematu do rozmowy z chorym nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak kiedy to on sam zaczyna mówić, staraj się go wysłuchać. Skup się na emocjach i nie mów za dużo, ani nie pocieszaj. Powiedz, że jesteś i zawsze kiedy Cię potrzebuje chętnie zaangażujesz się we wszystko, co trzeba.
- Bądź obok. Może bliski członek rodziny nie ma siły ani ochoty jeść czy sprzątać? Postaraj się więc czasem pomóc, wpadnij, zrób zakupy. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie stać się natarczywym.
- Nie obrażaj się, jeżeli Cię odtrąca. To naturalne, że poczujesz się źle, kiedy druga połówka lub przyjaciel mówi, że nie chce Twojej pomocy i masz sobie iść. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę, że uczucia i emocje jakie nim targają są nieco zaburzone. Oczywiście nie musisz dać traktować się jak popychadło, a na wszelkie próby agresji masz prawo reagować, natomiast daj choremu także czas na to, aby pobył sam i jeżeli to ktoś bardzo blisko to możesz spróbować pozostać w kontakcie z jego terapeutą.
Kiedy zauważasz u kogoś znajomego objawy depresji i podejrzewasz, że może on mieć z nią problem, to warto poinformować jego bliskich lub spróbować nakłonić go do udania się do specjalisty. Odpowiednio szybko podjęta terapia daje duże szanse na wyleczenie. Ciężkie zaburzenia nastroju są bardzo często spotykane i nierzadko bagatelizowane, a nieleczone potrafią wyrządzić w psychice człowieka ogromne szkody. Bądź więc czujnym obserwatorem, a być może uda Ci się pomóc komuś, kto czuje się coraz gorzej.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.