Czarcie żebro klątwa
Spis treści
Czarcie żebro
Czarcie żebro to wieloletnia roślina zielna o nierozgałęzionych łodygach lub tylko z kilkoma gałęziami. Dorasta do 1,5 m wysokości. Liście jajowate z lekko kolczastym brzegiem. Kwiaty są bladożółte, czasami zabarwione na różowo i wytwarzane w gęstych kwiatostanach o średnicy do 4 centymetrów.
Czarcie żebro właściwości lecznicze
Czarcie żebro odgrywało bardzo ważną rolę w medycynie tradycyjnej. Obecnie zauważalne ponowne zainteresowanie tą rośliną, co potwierdzają liczne badania naukowe. Jest rośliną o właściwościach moczopędnych, odtruwających i przeciwzapalnych, pomaga wydalać produkty przemiany materii. Swoje właściwości zawdzięcza zawartym w nim flawonoidy. Czarcie żebro zwiększa odporność immunologiczną organizmu. Ze względu na właściwości moczopędne, zioło zmniejsza stan zapalny i może być stosowane przy reumatyzmie, dnie moczanowej i chorobach nerek. Bardzo często wywar z czarciego żebra stosowany jest zewnętrznie jako naturalny antybiotyk w chorobach zapalnych skóry, trądziku i łuszczycy, do pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów. Kąpiel z czarcim żebrem działa bardzo orzeźwiająco na organizm. Zioło jest także używane w przypadku zapalenia spojówek, wysypki alergicznej, oparzeń pierwszego stopnia (w tym słonecznych) oraz łupieżu. Jest to również roślina jadalna używana jako warzywo. Wykorzystuje młode rośliny i kłącza, które zawierają dużo białka, wapnia, potasu i magnezu.
Czarcie żebro właściwości magiczne
Nazwa rośliny wywodzi się od jej liści, które nieco przypominają żebra. Według wierzeń ludowych, czarcie żebro zostało stworzone przez Boga w celu pomocy ludziom. Diabeł jednak, chcą zrobić bogu na przekór, postanowił zniszczyć roślinę. W tym celu ugryzł korzeń, ale – spiesząc się – zapomniał, że jest on twardy i zdrewniały. Więc kiedy go gryzł, złamał przedni ząb i od tego czasu tęskni za nim na wieki. To właśnie z powodu ugryzionego korzenia nazwano go żebrem diabła. Wracając do magii, czarcie żebro było znane w opowieściach ludowych jako mające moc usuwania klątw. Uważano, że ma właściwości ochronne, a kąpiele w nim mogą usuwać nagromadzone w organizmie negatywne energie. Ponadto odświeżają organizm, wyciągając z niego choroby i ciemne siły. Wodę po kąpieli wylewano na skrzyżowaniach lub w innych opuszczonych miejscach, żeby zaklęcia nie przechodziły na innych. Zioła można używać nie tylko w przypadku klątw, ale także w przypadku potrzeby odpoczynku, zrzucenia z ramion nadmiernego ciężaru, lub oczyszczenia głowy z przytłaczających emocji.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.